Balzam od mrkve – recept za brže tamnjenje + UV zaštita
- 07 srpnja, 2017
- by
- Petra
Balzam od mrkve odlično je rješenje za predivno ujednačenu i preplanulu kožu te pomaže zaštititi kožu od slobodnih radikala i štetnog djelovanja UV zračenja. Danas vam zato donosim recept za izradu vlastitog balzama od mrkve s kojim ćete uštedjeti te zbog dodatka cinkovog oksida osigurati svojoj koži blagu SPF zaštitu. U nastavku pročitajte dobrobiti cinkovog oksida kao fizičkog filtera u zaštiti kože od sunčevog zračenja i napravite balzam s kojim ćete brzo postići odličnu boju ovog ljeta!
U proizvode za brže tamnjenje zaljubila sam se prije nekoliko godina te sam velik broj isprobala. Za ubrzano tamnjenje tako možete koristiti ulje od mrkve, maslac od mrkve ili pak balzam od mrkve, s time da se zadnja dva samo nazivaju različito i balzam može biti nešto mekše teksture. Većinom se u prirodne proizvode za tamnjenje (uz ulje/ekstrakt mrkve) također dodaju ulje oraha, nevena, badema ili pak ulje čileanske maline zbog svojih njegujućih svojstava.
Najpoznatiji je definitivno Tinktura balzam od mrkve koji možete vidjeti na skoro svakoj plaži ili Instagram objavi, a djelovanjem je jednak svim drugim balzamima s ekstraktom mrkve. Karotenoidi iz mrkve potiču proizvodnju melanina u koži, što rezultira bržim tamnjenjem i ujednačenom osunčanom bojom kože.
Moramo priznati da balzami od mrkve također nisu jeftini te će za svakodnevno nanošenje na cijelo tijelo biti potrebna veća količina balzama. Upravo zato sam odlučila napraviti sama svoj balzam od mrkve, no dodala sam mu cinkov oksid (fizički filter protiv UV zraka) kako bih zaštitila kožu tijekom izlaganja suncu.
Ako ste poput mene već nekoliko godina koristili balzam za brže tamnjenje, onda znate da se uz korištenje njega isto tako brže i lakše može izgorjeti na suncu. Meni se čini da balzami ili ulja za sunčanje “privlače” sunce, a možda mi se i samo čini da je sunce jače.. tko će ga znati. Slijedi nekoliko objašnjenja, a na kraju i recept za izradu balzama!
Tinktura od mrkve? Od čega se zapravo proizvodi balzam za brže tamnjenje?
Mnogi su čuli o tom nekom Tinkturinom balzamu od mrkve i počeli mijenjati balzam za tinkturu. Ipak, balzami za brže tamnjenje izrađuju se od ulja mrkve ili ekstrakta mrkve, u kombinaciji s drugim biljnim uljima ili maslacima. Također, mnoga prirodna ulja sama po sebi pružaju blagu SPF zaštitu (najviše faktor 10), što je itekako poželjno ako ćemo se dulje vrijeme zadržavati na plaži i namjerno tamniti.
Ulje mrkve zapravo je macerat, odnosno infuzija korijena mrkve u kvalitetnom biljnom ulju poput suncokretovog, bademovog, koštica marelice i sl. Macerat mrkve također možete kupiti u biljnim ljekarnama, Kemigu ili Terra Organica prodavaonicama po cijeni od samo 45 kn za 100 ml.
Prirodne kreme za sunčanje – zašto je cinkov oksid bolji filter protiv UV zraka?
Osim što je balzam za brže tamnjenje, ovaj recept osigurava blagu zaštitu od sunca zahvaljujući cinkovom oksidu. Ukratko, cinkov oksid koristi se u prirodnim kremama za zaštitu od sunca i UV zračenja, a on je fizički filter. To znači da stoji na koži i predstavlja fizičku barijeru UV zrakama, za razliku od komercijalnih krema s kemijskim filterima koji se upijaju u kožu. Pobrinite se da koristite cink koji NIJE u nano obliku jer koža može apsorbirati nano čestice cinka.
Cinkov oksid u ovom receptu tako pruža otprilike SPF faktor 20, no to nije provjereno niti klinički testirano i ne može se konstatirati za sigurno, stoga imajte provjerenu kremu za zaštitu od sunca ako namjeravate boraviti na suncu između 11 i 16h! Recept sam htjela podijeliti s vama jer mi se jako dopao u smislu 2 u 1 proizvoda uz koji ću tamniti, ali i biti donekle zaštićena.
Kokosovo ulje za sunčanje
Za izradu balzama od mrkve koristila sam kokosovo ulje zbog isplativosti i zbog prirodnog SPF faktora 6. Osim toga, kokosovo ulje odlično će njegovati kožu i spriječiti oštećenje kože zbog djelovanja UV zraka. Kokosovo ulje također pomaže kod ubrzanog tamnjenja, a mnogi ga za tu svrhu koriste u čistom obliku (poput maslinovog ulja).
Važno je znati da ovako malen SPF faktor kokosovog ulja nije dostatna zaštita od sunca ako ga koristite samog, no svakako će vam pomoći pri tamnjenju. Ja pripadam ovom klanu koji koristi kokosovo ulje za apsolutno sve. Ipak, izbjegavajte nanošenje kokosovog ulja na lice – visoki stupanj komedogenosti uzrokuje začepljenje pora i prištiće na licu!
Izrada balzama od mrkve
Kao što ste već mogli pročitati, za izradu balzama potrebno je:
- 1/3 šalice kokosovog ulja
- 1/4 šalice ulja od mrkve (macerata)
- 1/4 šalice pčelinjeg voska
- 2 jušne žlice kakao/shea maslaca
- 4 jušne žlice cinkovog oksida
- 1 – 2 čajne žličice kakao praha
- 20 kapi et. ulja po želji (izbjegavajte citruse poput limuna, grejpa i gorke naranče)
Izbjegavajte eterična ulja citrusa poput limuna, mandarine, grejpa, gorke naranče i općenito eterična ulja koja su fotoosjetljiva. Preporuka za korištenje su et. ulje mente, slatke naranče, lavande, smilja, bergamota ili geranija.
Kako je moguće da cinkov oksid ostavi bijeli trag na koži, u recept sam uključila i kakao prah koji će potamniti balzam te koži dati tamniju boju odmah nakon nanošenja, poput kreme za samotamnjenje. Za tamnopute osobe preporučljivo je dodati još malo po malo kakao praha, dok vam se boja ne svidi (ne idite pretamno). Kao što možete vidjeti na slikama ispod, meni je 1 žličica kakao praha bila sasvim dovoljna da balzam ne ostavlja bijele tragove na koži 🙂
Postupak izrade balzama od mrkve
- Prije nego krenete u izradu balzama, prikupite sve sastojke na jedno mjesto u kuhinji. Zatim lonac s niskom razinom vode stavite na plin/struju i stavite na najmanju toplinu.
- U lonac zatim stavite čistu staklenu ili keramičku zdjelu, a možete koristiti i dozirnu posudu otpornu na toplinu poput mene. Cijela ova instalacija predstavlja dvostruko kuhalo (sreća onih koji ga imaju).
- U zdjelu zatim stavite vosak, kokosovo ulje i maslace te miješajte lagano dok se ne otope. Kada se prvi dio sastojaka otopio, u zdjelu dodajte ulje mrkve i cinkov oksid (najbolje da stavite majicu preko usta i nosa da ne udahnete prah).
- Sve miješajte dok se u potpunosti ne homogenizira i rastvorite koliko grudica možete. Zdjelu zatim maknite s vatre, dodajte eterična ulja i dobro izmiješajte kako se cink ne bi slegao na dno prije nego smjesu prelijete u posudicu za pohranu (plastični, stakleni ili metalni lončić).
- SAVJET – za predivno laganu teksturu, smjesu stavite u frižider na 30-60 minuta kako bi se stvrdnula – samo ne previše. Zatim balzam umutite ručnim mikserom 10-20 sekundi dok ne postane onako poput snijega od bjelanjaka. Balzam će ovako biti prozračniji i brže se upijati.
Sve sastojke možete kupiti u prodavaonicama sastojaka za izradu prirodne kozmetike poput Kemiga ili Terra Organice te u nekim biljnim ljekarnama ili prodavaonicama zdrave hrane i prirodne kozmetike. Ako vam je izrada ipak previše komplicirana ili nemate vremena, pročitajte recenziju Biovitalis Zlatnog maslaca za brže tamnjenje ovdje.
4 Comments
Mybeauté
25th sij 2018 - 07:35Bergamot je također fototoksičan. Mogu se koristiti et.ulja bez fukomarina.
Preporučena koncentracija et.ulja u uljnim mješavinama je 2% ali to se ne odnosi na kozmetiku za sunčanje.
Petra
19th velj 2018 - 10:27Pozdrav! Nažalost danas su informacije svugdje drukčije i nepotpune.. Hvala na informaciji, imate li možda kakva saznanja kolika je dopuštena količina et. ulja u kozmetici za sunčanje? 🙂
Nina
30th tra 2018 - 22:16Što znači šalica? Za čaj od 240 ml ili za kavu cca 200 ml?
Petra
7th svi 2018 - 18:58Poštovana Nina, šalica koje ja koristim su standardne, od 200 ml 🙂