Čaj od bazge – dobrobiti, način korištenja i nuspojave
- 19 prosinca, 2017
- by
- Petra
Bazga nam je svima poznata kao mirisna i ukusna biljka od koje se proizvode sokovi, domaći sirupi te mnogi drugi pripravci. Čaj od bazge pravo je blago iz prirode, a njen se sastav može mjeriti s drugim iznimno ljekovitim biljem. S time da se bazga već tisućljećima koristi zbog svojih dobrobiti za organizam, u nastavku pročitajte sve o njenom ljekovitom djelovanju u obliku čaja.
Bazga (Sambucus) spada među najljekovitije biljke na svijetu, dok je u Europi ujedno i najstarija koja se koristila zbog svojih pozitivnih djelovanja na zdravlje. Na našim područjima najčešće se koristi crna bazga (Sambucus nigra), a također i crvena bazga.
Prepoznajemo je po bijelo-žutom cvatu snažnog mirisa koje cvjeta u proljeće (svibanj – lipanj) i sadrži velik broj manjih cvjetića. Plod, tj. bobice su crne ili tamno-ljubičaste boje te se beru tijekom jeseni (rujan).
Ljekovita svojstva bazge poznata su najčešće po liječenju i prevenciji gripe te prehlade, za što su je i naše bake često koristile. Naime, bazga pomaže ojačati imunitet te zaštiti naš organizam od oksidativnog stresa zahvaljujući flavonoidima u svojem sastavu.
Nadalje, bazga sadrži brojne spojeve potrebne našem organizmu poput vitamina C, A i B, željeza, natrija, kalija, tanina, flavonoida, glikozida, karotena, alkaloida te mnogih drugih. Čaj od bazge možemo koristiti za brojne zdravstvene tegobe, a poželjno je početi s korištenjem prije sezona gripe, prehlade ili viroza kako bismo dodatno ojačali organizam.
Ljekovito djelovanje bazge
- Olakšava disanje i pomaže kod iskašljavanja,
- Djeluje antivirusno i antibakterijski,
- Podržava zdravlje bubrega (diuretik),
- Jača imunološki sustav,
- Pomaže kod tegoba probavnog sustava (laksativ),
- Štiti stanice od oštećenja i oksidativnog stresa,
- Pomaže kod raznih infekcija organizma,
- Detoksicira organizam i potiče znojenje,
- Pomaže kod astme i upale dišnih puteva.
Iako se čitava biljka bazge može koristiti za ljekovita svojstva, najčešće se koriste cvjetovi te bobice. Od njih se pak može izrađivati čaj, sok, liker, oblozi, sirup, džem ili marmelada te kupke. U nastavku donosimo upute kako pripremiti čaj od bazge, a poželjno je imati na umu i nekoliko smjernica tijekom berbe.
Ukoliko planirate sami ubrati cvjetove bazge te ih koristiti za čaj, sirup ili liker, poželjno ih je brati tijekom sunčanih dana. Zatim ih dodatno ostavite sušiti na suncu tijekom cijelog dana, a onda u potpunosti osušite na tamnom i prozračnom mjestu. U suprotnom čaj od bazge možete kupiti u biljnim ljekarnama te prodavaonicama zdrave hrane i dodataka prehrani.
Čaj od bazge – 2 načina pripreme
Čaj od bazge lako se priprema, a razlikujemo materijal od kojeg ga spremamo. Iako se čitava biljka bazge može iskoristiti da svoja ljekovita svojstva, kada je riječ o čaju, najčešće biramo cvjetove i bobice bazge.
Čaj od bazge (priprema od cvjetova)
- 2 čajne žličice suhih cvjetova bazge
- 250 ml vode
Prelijte suhe cvjetove bazge s vrućom vodom te nakon 10-ak minuta procijedite kroz sitno cjedilo. Ovaj čaj odličan je za pročišćavanje organizma (posebice krvi), poticanje znojenja te za jačanje imuniteta. Možemo ga piti u preventivne svrhe kada je sezona viroze, gripe i prehlade. Čaj od bazge i đumbira također se preporučuje za podizanje imuniteta, stoga u gotov čaj od bazge možete dodati malo svježe naribanog đumbira ili pak đumbir u prahu.
Čaj od bazge (priprema od bobica)
- 1 žličica suhih bobica bazge
- 250 ml vode
Suhe bobice stavite u hladnu vodu i ostavite da odstoje tijekom noći, odnosno 12h. Ujutro podgrijte i procijedite čaj te ga popijte toplog prije konzumiranja hrane. Ovakva priprema odlična je za poticanje probave od jutra te će brzo riješiti problem zatvora.
Čaj od bazge i kamilice/kadulje (parna kupka)
- 1 žličica suhih cvjetova bazge
- 1 žlica suhih cvjetova kamilice ili listova kadulje
- 400-500 ml vode
S time da je bazga odlična kada je riječ o respiratornim problemima poput bronhitisa, astme upale sinusa, grla i sl. infekcija, pripremanje parne kupke odlično je za ublažavanje simptoma. Pripremite čaj od suhog materijala i vode te pustite da odstoji 10-ak minuta.
Zatim čaj ulijte u veću zdjelu ili lonac iznad kojeg ćete se pariti. Nagnite se nad paru koja će izlaziti iz lonca te glavu i otvore za zrak prekrijte većim ručnikom. Ovakvo će inhaliranje imati još bolji utjecaj na respiratorne probleme i nakupljenu sluz.
Način korištenja i upozorenja (nuspojave)
Iako se čitava bazga može iskoristiti zbog svojih ljekovitih svojstava, najsigurnije je koristiti njeno cvijeće i bobice ukoliko nismo upoznati s načinom prikupljanja ostalih dijelova. Važna napomena je također da je bazga pomalo otrovna bez prethodne termičke obrade, stoga je obavezno moramo kuhati. Ukoliko se konzumira sirova, može izazvati mučninu i sl. simptome.
Ukoliko koristimo čaj za poboljšanje probave, svakako nije poželjno pretjerivanje. Nakon 1 popijene šalice u jutarnjim satima, dozvoljene su još maksimalno 2 šalice čaja tijekom dana. Pijte čaj u razmaku od nekoliko sati kako biste primijetili je li došlo do pozitivnog djelovanja u međuvremenu.
Maksimalna doza čaja tijekom dana su 3 šalice, no zbog djelovanja na znojenje i pročišćavanje organizma, mnogima su dovoljne i 1-2 šalice dnevno. Čaj od bazge u trudnoći nije poželjan, stoga se bazga ne preporučuje trudnicama i dojiljama.