Čaj od kadulje – priprema, ljekovito djelovanje i nuspojave (kadulja uzgoj)
- 15 srpnja, 2017
- by
- Petra
Kadulja ili žalfija je iznimno potentna ljekovita biljka koja djeluje na širok spektar zdravstvenih tegoba. Nama je najpoznatija kao lijek za grlobolju, upalu krajnika ili upalu zubnog mesa, iako njeno djelovanje seže mnogo dalje. Ljekovita kadulja posjeduje snažna protuupalna i antiseptička svojstva, odlično pročišćava limfu i pomaže regulirati hormone. U nastavku pročitajte koje sve dobrobiti kadulja pruža našem organizmu, koji je najbolji način za pripremu čaja od kadulje te koje su moguće nuspojave prilikom korištenja ove biljke za njene zdravstvene dobrobiti.
Ljekovita kadulja (lat. Salvia officinalis) može opstati na različitim staništima, a uzgaja se diljem Europe. Ipak, najkvalitetnije biljke su one iz divljeg, samoniklog rasta kakvim se može pohvaliti i Hrvatska. Naime, ljekovita kadulja raste na mnogim dalmatinskim otocima te je vrlo cijenjena zbog posebnog sastava svog eteričnog ulja. Najlakše ju je prepoznati po hrapavim, sivo-zelenim listovima te ružičastoj/lila boji cvjetova. Kadulja je grmolika biljka i često raste u širinu, a najviše može narasti do 70 cm u visinu. Nešto kasnije u nastavku pročitajte o uzgoju kadulje, čak i na kontinentalnim predjelima.
Kadulja kao lijek
Ljekovita kadulja od davnina se koristi za liječenje raznim zdravstvenih problema, a dan danas je sredstvo svake mame kod upale krajnika ili bolnog grla. Uz ovu rasprostranjenu uporabu, odlična je za niz drugih tegoba:
- Antibakterijsko, antiseptičko, antivirusno, antimikotičko i protuupalno djelovanje – mnogo “anti” djelovanja čini kadulju odličnim prirodnim lijekom za mnoge infekcije organizma, bilo unutarnjih organa ili površine kože. Ublažava upale krajnika uzrokovane streptokokom, herpes, akne, ekceme, upale sinusa, zubobolje te upale zubnog mesa.
- Pročišćava limfu i detoksicira kožu – kod upalnih stanja kože poput raznih ekcema, akni, prištića, celulita ili proširenih vena, ljekovita kadulja je potentno rješenje. Zbog pročišćavanja limfe, hidrolat kadulje ili tretiranje kože svježim čajem od kadulje u obliku obloga ili vode za umivanje pomoći će ukloniti akne i prištiće. Poželjno je nanošenje i na kožu gdje su povećani limfni čvorovi kako bi se upala što prije smanjila. Detoksikacijsko i stimulirajuće djelovanje također su odlični kod celulita ili proširenih vena, a jače djelovanje dobiva se iz eteričnog ulja kadulje.
- Regulira hormonalni sustav – korištenje hidrolata ili eteričnog ulja kadulje potiče regulaciju hormona, posebice kod žena jer kadulja djeluje fitoestrogeno (tj. slično estrogenu). Preporučuje se nanošenje hidrolata, obloga od čaja i et. ulja na donji dio trbuha tijekom bolnih menstruacija i simptoma PMS-a.
- Umiruje upale unutarnjih organa – čaj kadulje preporučuje se kod upale želuca, probavnih smetnji, upale jetre, slabe cirkulacije i upale grla. Protuupalno i antiseptičko djelovanje pomoći će umiriti i suzbiti infekcije te pročistiti organizam.
- Analgetičko i protuupalno djelovanje kod upala usne šupljine – kadulja je najbolji prirodan lijek kada je riječ o upali grla ili krajnika, zubobolji te upali i krvarenju desni. Zbog analgetičkih svojstava, grgljanje ili mućkanje čaja od kadulje ublažava bolove i smiruje upalu.
Kadulja u svome sastavu sadrži mnoge vitamine, minerale i spojeve poput cineola, kamfora i sl. Štoviše, ljekovita kadulja može sadržavati preko 50 različitih spojeva koji u sinergiji pružaju snažno ljekovito djelovanje. Ove tvrdnje također mogu poduprijeti ekstenzivna znanstvena istraživanja kadulje i njenog ljekovitog djelovanja na naše zdravlje.
Čaj kadulje – priprema i konzumacija
Čaj od kadulje jednostavno se priprema od suhog biljnog materijala. Čaj kadulje tako možete kupiti u većini biljnih ljekarni pa čak i DM drogerijama te trgovačkim centrima. Preporučljivo je kupiti čaj u rinfuzi, iz eko/bio uzgoja, jer ćete tako biti najsigurniji u kvalitetu i potentnost čaja. Ukoliko pri ruci imate svježe listove ili ste u mogućnosti nabrati ih na Jadranskoj obali, nekoliko listova pripremite za čaj, a ostatak ostavite da se suši na tamnijem prozračnom mjestu.
S time da je kadulja jaka biljka snažnog mirisa i okusa, čaj za grgljanje i mućkanje u ustima može se napraviti jači, dok se čaj za piće preporučuje napraviti blaži.
Priprema čaja:
- 1 žličica (za piće) ili 2-3 žličice (za mućkanje/grgljanje)
- 2,5 dcl vruće vode
Prelijte suhu ili svježu kadulju vrućom vodom, poklopite i ostavite da odstoji 10-ak minuta. Zatim čaj procijedite i koristite za piće ili grgljanje. Čaj od kadulje ne biste trebali konzumirati više od dvije šalice dnevno, a kod nekih osoba je čak i jedna šalica dovoljna, jer u suprotnom dolazi do žgaravice ili nelagode u želucu. Kao što sam već napomenula, kadulja je iznimno jaka biljka i ne bi se trebala kontinuirano piti bez pauze.
Čaj od kadulje – nuspojave
Čaj kadulje jakog je i specifičnog okusa te se ne preporučuje za dugotrajnu uporabu. Ukoliko se tijekom jednom dana unese prevelika količina čaja (više od 3 šalice) moguća je pojava žgaravice, tupe boli u želucu te probavnih smetnji. Oralna konzumacija kadulje tako zahtijeva pauze nakon 3-4 tjedna korištenja u trajanju od isto toliko vremena.
Prilikom učestalog grgljanja ili mućkanja čaja kadulje u ustima, moguća je blaga diskoloracija, tj. tamnjenje zuba. Naravno, zubi neće odmah potamniti od nekoliko korištenja kadulje u trenucima nužde poput upale grla ili krajnika, upale zubnog mesa, gingivitisa ili zubobolje. Sva sreća, nakon korištenja kadulje za zdravlje usne šupljine, vrlo lako možete očistiti zube i spriječiti tamnjenje uz pomoć praha aktivnog ugljena za izbjeljivanje zubi.
Kadulja uzgoj
Kao što smo već konstatirali, kadulja preferira krš i oskudno tlo mediteranskih otoka, no moguće ju je uzgajati i na kontinentalnom tlu. Prije svega, važno joj je osigurati mnogo sunčeve svjetlosti i rijetko je zalijevati jer najbolje uspijeva na suhom i pjeskovitom tlu.
Ukoliko je uzgajate iz sjemena, preporučljivo je prvo ju zasaditi u lončanicama (u kojima najbolje uspijeva), a tek kasnije presaditi u vrtno tlo. Ako ste se pak odlučili vegetativno uzgojiti kadulju, od odrasle biljke odrežite grančice dužine 10-ak cm, stavite ih u čašu vode te jednom kada puste korijenje presadite u zemlju.
Kadulja je također veoma otporna biljka pa joj mraz ili suša neće odviše naškoditi, a njenih dobrobiti zbilja je na pretek. Listove berite u proljeće ili ljeto, kada su potpuno suhi i po mogućnosti osunčani. Sušite biljku na prozračnom, ali tamnom mjestu i suhu pohranite u staklene teglice.
1 Comment
Sok od kadulje – kako napraviti sirup od kadulje za zdravlje organizma | Distilerija
26th srp 2017 - 22:45[…] Čaj od kadulje – priprema, ljekovito djelovanje i nuspojave (kadulja uzgoj) […]