Preslica je biljka čija povijest seže daleko u prošlost, dok se njena ljekovita svojstva koriste već stoljećima. Ljekovita preslica pruža mnoge dobrobiti za čišćenje bubrega, kod urinarnih tegoba i oslabljenog mokraćnog mjehura. Uz brojna ljekovita djelovanja na organizam, također je možemo koristiti za njegu kose i kože, dok u nastavku pročitajte sve o njenom djelovanju i načinima korištenja.
Ljekovita preslica (Equisetum arvense) nekada je dosezala visinu palminog drveta ili čak više, no danas je poznajemo kao biljku dugih i uskih listova nalik iglicama. Ne nalazimo uvijek živuće fosile u prirodi, no preslica je upravo to – što je i razlog zašto me uvijek fascinirala. Danas poljska preslica dostiže visinu od 50 do 100 cm, a najviše je nalik božićnom drvcu.
Preslica stanište bira na rubovima šumaraka, poljima i drugim dijelovima prirode s vlažnim tlom. Važno je imati na umu da na našim područjima možemo pronaći samo jednu vrstu ljekovite preslice (poljske preslice), dok postoji još 4 vrste otrovne preslice izgledom slične ljekovitoj. Otrovna preslica stoga zahtijeva poseban oprez tijekom branja, a sve upute za prepoznavanje otrovne preslice i branje ljekovite pročitajte niže u tekstu kada bude riječi o nuspojavama.
Preslica biljka je također pridonijela današnjim zalihama ugljena u zemlji, a sama biljka skladišti brojne minerale potrebne našem organizmu. Primjerice, ljekovita preslica preporučuje se kod osteoporoze, slomljenih kostiju ili propadanja kvalitete kostiju jer sadrži siliku koja pomaže skladištenju kalcija i zdravlju kostiju.
Također, da bismo iskoristili brojne minerale, antioksidanse i ostale poželjne fitokemikalije, preslicu možemo konzumirati u vidu suplemenata (dodataka prehrani) ili uz pripremu čaja.
Preslica ljekovitost i preslica kao lijek
Preslica čaj ili suplementi mogu pomoći kod brojnih zdravstvenih tegoba, a popis pročitajte u nastavku:
Ublažava upale mokraćnog sustava,
Pomaže kod bolesti i čišćenja bubrega,
Djeluje pozitivno kod povećanja i upale prostate,
Pomaže kod oticanja tkiva u menopauzi,
Pomaže kod nesvjesnog mokrenja (inkontinencije),
Ublažava kožne probleme (psorijazu, ekceme, akne)
Smanjuje krvarenja, tj. hemoragiju,
Pruža odlično diuretičko djelovanje,
Smanjuje upale poput konjuktivitisa, hemoroida i sl.
Pomaže kod krvarenja i upale zubnog mesa (vodica za grgljanje i ispiranje),
Može pomoći i kod vanjskih ozljeda kao oblog,
Podržava zdravlje kostiju.
Ljekovita preslica zavrijedila je popriličan popis blagotvornog djelovanja na organizam, no mnogi je koriste i u svrhu ljepote. Primjerice, holistički stručnjaci preporučuju ispiranje kose preslicom, za održavanje snažne i zdrave kose. Sve o načinu korištenja poljske preslice za kosu pročitajte nešto niže u tekstu.
Čaj od preslice priprema i korištenje
Za pripremu čaja i drugih pripravaka od preslice, preporučuje se korištenje suhog biljnog materijala. Ukoliko sami berete preslicu, berite je tijekom sunčanog i toplog dana, a zatim ostavite sušiti na prozračnom, tamnom i suhom mjestu. Gotov čaj također možete kupiti.
Potrebno je:
1 čajna žličica (ili 1 jušna žlica) suhe preslice
1 šalica hladne vode (250 ml)
Kako biste napravili čaj, potrebno je suhu preslicu preliti hladnom vodom i ostaviti da stoji preko noći (otprilike 10-12 sati). Ujutro čaj procijedite i podgrijte na željenu temperaturu. Možete ga zasladiti medom ili dodati limuna po želji te popiti unutar pola sata od zagrijavanja.
Čaj od preslice preporučljivo je koristiti 2x dnevno za diuretsko djelovanje, čišćenje organizma i smanjenje upalnih procesa u tijelu. Za zdravlje kostiju i bubrega, pripremite čaj od 1 jušne žlice suhe preslice umjesto čajne žličice i također pijte max. 2 šalice dnevno.
Veća količina ne preporučuje se zbog snažnog izlučivanja tekućine iz organizma, a svakako je poželjno piti čistu vodu tijekom dana (minimalno 1, 5L). Čaj od preslice, kao i drugo ljekovito bilje, nije dobro uzimati dulje od mjesec dana u kontinuitetu. Najbolji način za korištenje preslice u suplementima ili čaju je da ih pijemo 3-4 tjedna u preporučenim dozama. Nakon toga, potrebno je mjesec dana pauze.
Poljska preslica za kosu
Osim čaja za konzumiranje, čaj od preslice odličan je za njegu kose te ga preporučuju mnogi holistički stručnjaci. Zbog svog sastava minerala, preslica se nalazi u mnogim prirodnim proizvodima za čišćenje i njegu kose te omogućuje jačanje kose.
Vlastiti čaj za njegu i jačanje kose možemo pripremiti tako da skuhamo jak čaj od suhe preslice, točnije ½ šalice suhog čaja preslice prelijemo s 1 šalicom (250 ml) hladne vode i ostavimo ga da stoji 10-ak sati preko dana ili noći. Ako kosu uobičajeno perete navečer, stavite preslicu u vodu prije odlaska na posao ili drugih obaveza.
Gotov čaj procijedite i koristite za završno ispiranje kose nakon pranja i nanošenja regeneratora. Prelijte čaj preko tjemena i čitave kose te ga možete lagano umasirati u vlasište. Kosu nemojte ispirati nakon preslice, a za bolji miris čaju od preslice možete dodati nekoliko kapi omiljenog eteričnog ulja. Miris vas ipak ne treba zamarati jer će ishlapiti nakon sušenja kose.
Čaj od preslice – mršavljenje
Čaj preslice preporučuje se za mršavljenje upravo zbog svog diuretičkog djelovanja koje pomaže izbaciti višak vode iz organizma i potaknuti metabolizam. Istraživanja su pokazala kako čaj preslice osigurava čak 30% više izlučivanja vode iz organizma putem mokrenja.
Posebice je djelotvoran kod menopauze ili razdoblja prije menopauze, kada se može javiti oticanje tkiva poput kože ispod očiju i slični problemi. Čaj od preslice tako će pomoći “ispuhati” organizam od viška vode i vidno stanjiti tijelo. Nemoguće je očekivati da bi čaj mogao pomoći u topljenju masnih naslaga, za to je nažalost potrebna volja, prilagodba prehrane i tjelovježba.
Preslica čaj nuspojave
Preslica je biljka koju bi se trebalo izbjegavati tijekom trudnoće i dojenja, a također ukoliko su u bubrezima prisutni bubrežni kamenci. Osim toga, preslicu izbjegavajte ukoliko koristite lijekove za regulaciju krvnog tlaka. Kod djece se povodom pretjerane konzumacije preslice može javiti toksičnost slična otrovanju nikotinom.
Poljsku ili ljekovitu preslicu prepoznajemo po razgranatim listovima koji rastu prema gore (vrhovi grana su okrenuti prema gore), a sama biljka je svijetlo zelene boje. U ljekovite svrhe koriste se jedino sterilne biljke preslice koje imaju listove bez klasova, dok sljedeća slika prikazuje otrovnu preslicu.
Prilikom branja preslice, potreban je oprez jer se ljekovita preslica može lako zamijeniti otrovnom preslicom. Također, otrovna preslica može se potkrasti između ljekovitih preslica u prirodi, stoga je poželjno pomno brati svaku biljku pojedinačno. Jedna od vrsta preslice po imenu močvarna preslica izuzetno je toksična za ljude i životinje poput konja, goveda i sl.
Čaj od preslice – gdje kupiti i cijena?
Čaj od preslice možemo kupiti u većini biljnih ljekarni ili čak pojedinim tržnim centrima, a ovaj oblik se također i najčešće preporučuje onima koji nisu u potpunosti upoznati s biljkom preslice da bi je mogli brati sami. Čaj od preslice također možete pronaći u trgovinama zdrave hrane i dodataka prehrani ili čak u kombinaciji drugih čajeva za diuretsko djelovanje.
Jedina preporuka je da čaj od preslice ne kupujete na placu ili kod neprovjerenih travara jer bi i sami berači koji kasnije prodaju čaj mogli zamijeniti otrovnu preslicu za ljekovitu, posebice ukoliko ne poznaju biljku jako dobro. Ukoliko ste pak sigurni u stručnost prodavača, preslicu slobodno kupujte na lokalnoj tržnici.
Dobrodošli na Vanelli.hr! Moje ime je Petra i glavna sam urednica. Također sam zaljubljenik u zdravu prehranu i kvalitetan način života. Ovdje ćete pronaći savjete za njegu kože i kose, zdrave recepte, upute za izradu prirodne kozmetike i recenzije proizvoda u koje vjerujem. Ugodno čitanje!
2 Comments
Ilma
25th kol 2019 - 13:16Super vam je blog
Petra
29th kol 2019 - 11:46Zahvaljujem :))