Crna maska za mitesere – recept za jednostavnu izradu
- 12 studenoga, 2017
- by
- Petra
Miteseri su vječiti problem na licu većine osoba, a nalaze se na području nosa, brade ili čela. Oni nastaju zbog nakupljanja nečistoća, ulja ili ostataka šminke na licu te rezultiraju u crnim točkicama na mjestu pora. Mitesere je također teško ukloniti zbog njihovog položaja i dubine, a uobičajeno istiskanje većinom dovodi do još gorih problema kada na koži dođe do upale. Crna maska za mitesere odlično je rješenje jer ne dovodi bakterije u pore, ne uzrokuje oštećenja na koži poput istiskanja i pomaže ukloniti mitesere na bezbolan način. U nastavku pogledajte kako napraviti peel off masku za mitesere i ukloniti dosadne crne točkice s lica!
Maske za lice su najbolji način za detoksikaciju i čišćenje lica jer sadrže sastojke poput gline i ugljena. Ovi aktivni sastojci izvlače nečistoće na površinu i vežu ih za sebe kako bi uklonili nakupine u porama, a duljim korištenjem moguće je postići besprijekorno čistu kožu. Crna maska za mitesere sadrži ugljen kao najjači sastojak protiv mitesera i njihovih uzročnika, dok je u nešto manjoj mjeri zastupljena ljekovita glina.
Kako bismo dobili peel off masku za lice, koristimo prirodnu želatinu jer će se ona tijekom hlađenja na licu stisnuti, a mi “odlijepiti” masku u jednom potezu! Potrebno je biti na oprezu kada je riječ o osjetljivoj koži jer peel off maska u manjoj mjeri provodi piling lica i uklanja površinski sloj odumrle kože skupa s nečistoćama iz pora.
Ako znate da imate osjetljivu kožu, isprobajte masku na manjem dijelu kože prije korištenja na čitavom licu. Za sve ostale tipove kože, maska je sasvim u redu te će pozitivno djelovati na smanjenje malih dlačica na koži i proljepšavanje tena.
Crna maska za mitesere – crna maska za lice kako napraviti?
Kao što boja govori, glavni sastojak maske je ugljen koji dubinski čisti pore te već nakon prvog korištenja možemo vidjeti pozitivne rezultate. Svima najdraži prizor su male svijetle “iglice” koje se vide s unutarnje strane maske, a izvukli smo ih iz pora. Maska od aktivnog ugljena i želatine je također jako jednostavna za napraviti i svatko je može napraviti kod kuće po sljedećem receptu.
Potrebno je:
- 1 čajna žličica aktivnog ugljena
- 1/2 žličice gline (bijele/kaolin, zelene ili crvene)
- 1 žlica prirodne želatine (paketić za kolače je lošiji izbor)
- 1,5 – 2 žlice vruće vode
- Eterična ulja po izboru (čajevac i lavanda su odlični)
Prikupite sve sastojke na jedno mjesto i koristite keramički, stakleni ili plastični pribor za izradu maske. Metal nažalost smanjuje ljekovita svojstva gline pa izbjegavajte metalne žličice za doziranje i miješanje maske. Osobno koristim keramičku zdjelicu i plastične žličice koje mogu podnijeti vruću vodu.
Pomiješajte suhe sastojke i zagrijte vodu do točke vrenja, a zatim je uklonite s topline. Dodajte prvo jednu žlicu vode i dobro pomiješajte masku da izbjegnete grudice, a po potrebi dodajte još pola ili cijelu žlicu vode kako biste dobili pastu koja će se lako nanijeti na lice. Maska od aktivnog ugljena i želatine ne treba biti prerijetka kako ne bi kapala s lica, ali niti odviše gusta da je ne možete lijepo namazati na lice.
Preporučuje se nanošenje maske na kožu čim završite s pripremom, no pripazite da maska nije odviše vruća prije nanošenja na osjetljiviju kožu lica.
Uporaba crne maske za mitesere + savjeti
Jedan od savjeta prije nanošenja maske na lice je da koža mora biti čista ili svježe očišćena od make up-a i ostalih proizvoda. ZA JOŠ BOLJE DJELOVANJE naparite kožu prije nanošenja maske kako biste otvorili pore i omogućili da maska prodre dublje u kožu. Napariti kožu lica možete tako da topli ručnik prislonite na lice dok se ne ohladi, a potom odmah nanesete masku.
Meni najdraži postupak parenja je prilikom dubinskog čišćenja lica uljima uz koje još dodatno otvaramo pore i čistimo ih prirodnim uljima. Sve o čišćenju lica uljima te parenju lica za dubinsko pročišćavanje i bolju učinkovitost maske za lice pogledajte OVDJE.
- Izbjegavajte nanošenje maske na obrve, osjetljivu kožu ispod očiju te ju odaljite od linije rasta kose. Maska će se zalijepiti na lice i mitesere, stoga postoji mogućnost da uz mitesere počupate i dlačice na obrvama. Masku možete ukloniti s obrva ili linije kose uz pomoć ručnika i tople vode prije nego se osuši.
- Masku nanesite u tankom sloju pa će se brže osušiti i zalijepiti. Ako ipak nanesete deblji sloj, trebat će dulje vrijeme dok se maska ne stisne i osuši.
- Nakon 10-20 minuta, maska bi se trebala stisnuti i možete početi s laganim skidanjem maske. Počnite od donjeg dijela lica i brade prema gore ako ste nanijeli masku na cijelo lice, ili pak od vanjskih strana ako ste ju nanijeli na samo jedno područje.
- Dajte si vremena i pažljivo uklanjajte masku. Moguća je manja bol kod odljepljivanja maske s područja tanke kože (ispod očiju) te područja s više dlačica.
- Ostatak maske na licu i manje crne komadiće uklonite ručnikom namočenim u toplu vodu.
Nakon uklanjanja maske, pogledajte unutrašnjost i potražite one dosadne iglice mitesera i masnoća koje ste izvukli iz kože. S područja gdje ste nanijeli masku, uklonit ćete i male dlačice pa će lice biti izuzetno glatko i meko.
Gdje kupiti sastojke?
Sve sastojke za izradu ove maske za lice možete kupiti u prodavaonicama zdrave hrane, biljnim ljekarnama ili prodavaonicama sastojaka za izradu prirodne kozmetike. Aktivni ugljen je cjenovno pristupačan jer Carbomed tablete možete kupiti u svakoj ljekarni po cijeni od 30-ak kn.
Ljekovitu glinu također možete pronaći u trgovinama zdrave hrane i prirodne kozmetike (bio&bio, Kemig, Tvornica zdrave hrane, Terra Organica i sl.). Isto vrijedi i za eterična ulja te goveđu želatinu koju sam ja kupila u Kemigu jer je moguće kupiti manju količinu za manje novca ukoliko ju koristite samo za ovu masku. Iako ne bih preporučila kupovnu želatinu za kolače, može vam poslužiti za prvu ruku.