Kako se riješiti akni? Akne na licu – savjeti, prehrana + njega kože
- 24 listopada, 2018
- by
- Petra
Akne na licu jedan su od najčešćih problema s kojim se sve više ljudi susreće. To su velike, upaljene i otečene akne koje nije moguće prekriti niti istisnuti, a nazivaju se i potkožnim prištićima/aknama. Ovaj problem može ukazivati na neravnotežu hormona, posebice ako se akne javljaju i nakon puberteta, ili na lošu prehranu te krive proizvode. Za odgovore na pitanje kako se riješiti prištića i akni, čitajte dalje jer vas očekuju svi savjeti za prehranu, proizvode i općenito način života kako biste što prije očistili lice!
Jeste li znali da područje na kojemu vam koža izbija zapravo govori mnogo o tome zbog čega prištići izbijaju? Ako se nikada niste susreli s ovakvim mapama za komedone, pogledajte sliku ispod.
Naravno, kod nekih osoba ovo ne mora biti točna pretpostavka, a posebice kod osoba koje su još u pubertetu ili imaju određene druge kožne probleme. Ukoliko dobivate prištiće na mjestima na kojima ih inače niste dobivali, vrlo vjerojatno vam ne odgovaraju proizvodi koje koristite. Problem pokušajte riješiti metodom eliminacije, a najčešće je riječ o proizvodima za krivi tip kože, preteškim proizvodima, isteklom roku trajanja ili sastojcima koji vam ne odgovaraju.
Hormonalne akne – akne na obrazima, čeljusti i akne na vratu
Hormonalne akne su najteži oblik akni i prištića čiji uzrok nisu proizvodi niti način njegovanja kože, već problem leži unutar našeg organizma. Neravnoteža hormona može biti uzrok brojnih zdravstvenih i estetskih problema, dok su akne jedan od tih simptoma. Hormoni koji uzrokuju promjene i samim time pojavu akni su estrogen i progesteron, ženski spolni hormoni. Njihova količina i omjeri također utječu na testosteron (muški spolni hormon) koji svaka žena ima u tijelu, no u mnogo manjim količinama.
Djevojke i žene čiji su hormoni u redu mogu dobiti poneki prištić tijekom hormonalnih promjena za vrijeme menstruacije, no takve akne su sasvim normalne. Prištići na bradi koji se nalaze ispod kože, ne mogu se istisnuti te su poprilično bolni upravo su hormonalne akne. Ovakve akne često mogu nastati iz čak nekoliko manjih prištića i spojiti se u bolne ciste kojima ne možemo ništa. Rjeđi ili manji prištići na bradi uglavnom su pokazatelj da je riječ o hormonima, tj. ovulacijskom periodu ili onim danima u mjesecu kada su poneka akna ili prištić normalan.
Osim prištića na bradi, akne na vratu i na potezu čeljusti također mogu ukazivati da je riječ o hormonalnim aknama. Osim toga, ukoliko dirate područje vrata rukama, možete prenijeti prljavštinu i bakterije na kožu koje zatim razvijaju upale. Akne na području vrata mogu biti uzrokovane i znojem (posebice ako zaboravite oprati i vrat uz pranje lica), konzumacijom previše šećera te nešto rjeđe sredstvima za pranje odjeće ili šamponom/regeneratorom za kosu.
Akne na obrazima nisu znak hormonalnih akni već ih uzrokuju nečistoće iz okoline (zagađen zrak, diranje lica rukama ili mobilnim telefonom, jastučnice koje se ne mijenjaju dovoljno često i sl.). Akne na obrazima mogu uzrokovati i loši kozmetički proizvodi te makeup koji nismo dobro uklonili.
Ako ustanovite da niti jedan od ovih uzroka nije razlog vašim aknama na licu, akne na obrazima rezultat su respiratornih tegoba poput alergija te prehrambenih navika poput loše prehrane prepune šećerom. Neki lijekovi poput kortikosteroida također mogu izazvati burne reakcije na licu, dok bi korištenje kontracepcijskih pilula moglo uzrokovati pojavu akni (iako su one većinom rješenje koje liječnici prepisuju kod akni ako prethodno niste koristili pilule).
Kako se riješiti akni?
Zbog problema koji leži duboko unutar organizma, za akne rijetko kada postoji rješenje koje će ih ukloniti preko noći. Hormonalnih akni te akni općenito možemo se riješiti kroz nekoliko koraka, koje ću u nastavku detaljno razjasniti:
- Pravilnom prehranom (izbacite bijeli šećer i proizvode bogate šećerom, grickalice i drugu prerađenu hranu),
- Odbacivanjem komedogenih proizvoda (riječ je o proizvodima koji začepljuju pore),
- Redovitim čišćenjem kože lica (poželjno i kod kozmetičara),
- Hidratacijom kože (zabluda mnogih je da kožu treba čistiti gelovima i sl. proizvodima za masnu/problematičnu kožu),
- Izbjegavanjem teških makeup proizvoda (pudera, pudera sa SPF-om ili SPF kremi),
- Redovitom tjelovježbom i smanjenjem stresa (potičete cirkulaciju i bolju detoksikaciju organizma),
- Utvrdite je li u pitanju sindrom policističnih jajnika (PCOS -akne i pretjerana dlakavost su česti simptomi).
Prehrana (kako se prehranom riješiti akni?)
Prehrana najviše utječe na ravnotežu hormona jer ono što unosimo u tijelo kad tad izlazi na vidjelo. Šećeri i mliječni proizvodi najveći su neprijatelj hormonima, a blisko ih slijede pretjerano masne namirnice te prerađena hrana poput suhomesnatih proizvoda, kupovnih voćnih jogurta i slastica, brze hrane, pekarskih proizvoda i sl.
U mliječnim proizvodima nalaze se hormoni kojima su tretirane same kravice koje daju mlijeko, dok je odlična alternativa domaće mlijeko (iz mljekomata) te proizvodi iz lokalnih mljekara i OPG-ova. Još bolja opcija su biljna mlijeka od badema, kokosa, zobi ili riže. Sokovi i grickalice također su jedno veliko NE ako želite čisto lice, a zdravi čajevi, limunade ili voda s voćem za malo okusa mogu biti odlična zamjena.
Komedogeni proizvodi (+ zašto ih odbaciti)
Ovo su proizvodi koji začepljuju pore na licu, u kojima se onda nakupljaju bakterije, odumrla koža i prljavština s površine. Takve proizvode trebate izbjegavati u širokom luku, kao i proizvode s previše ulja u svome sastavu i proizvode namijenjene za njegu lica i tijela (nikada ne stavljajte proizvode za tijelo na lice).
Osobno za problematičnu kožu koristim proizvode primjerene za osjetljivu i problematičnu kožu sklonu aknama jer su takvi proizvodi najkvalitetniji te rijetko kada uzrokuju ikakve probleme. Kreme sa SPF-om općenito su užasno teške za kožu i gotovo svaka će začepiti pore, ukoliko ih svakodnevno koristite, preporučujem redovita čišćenja lica kod kozmetičara.
Komedogeni sastojci: kokosovo i maslinovo ulje, kakao maslac, silikoni (dimethicone), mineralno ulje (“mineral oil/paraffinum liquidum/parafinsko ulje”), sastojci koji počinju s “PEG”, razne boje i sl.
Čišćenje lica (rutina čišćenja lica protiv akni)
Iznimno je važno za držanje pora čistim i manje vidljivim, no mnogi koriste pogrešne proizvode. Prije svega, kožu ne trebamo isušivati jer dehidrirana koža reagira izlučivanjem još više sebuma (prirodnog ulja kože) i začepljivanjem pora. Korištenje agresivnih gelova i pjena (posebice vlažnih maramica) većinom napravi više štete nego koristi, ionako osjetljivoj koži s aknama. Umjesto toga, isprobajte vrlo blage proizvode za čišćenje osjetljive kože, micelarnu vodu ili čišćenje lica uljima (posebno formuliranim za čišćenje lica).
Ako koristite šminku poput pudera i drugih podloga, preporučljivo je dvostruko čišćenje lica (double cleansing) koje možete napraviti tako da prvo šminku očistite uljem za skidanje šminke, a zatim operete lice ili ga obrišete dodatno micelarnom vodom. Lice ne morate čistiti ujutro već se umijte ili našpricajte tonik/hidrolat/mineralnu vodu i pobrišite lice pamučnom vaticom kako ga ne biste dodatno iritirali. Sve o čišćenju lica u kozmetičkom salonu pročitajte OVDJE.
Hidratacija (+ zašto je važna)
Hidratacija kože važna je i za prevenciju starenja, no kod osjetljive i problematične kože, dehidracija može uzrokovati dodatne prištiće na području čela, nosa i obraza. Za njegu kože stoga je poželjno nakon čišćenja lica uvijek hidratizirati kožu tonikom/hidrolatom/mineralnom vodom, zatim nanijeti serum ili emulziju za hidrataciju pa onda kremu. Serum nije obavezan, no kremu uvijek nanosite na vlažnu kožu zbog bolje apsorpcije (upijanja proizvoda). Izaberite hidratantne kreme za osjetljivu kožu ili kreme na prirodnoj bazi (bez komedogenih ulja).
Teški makeup (zašto ga odbaciti?)
Ovakvi makeup proizvodi veliki su neprijatelji problematične kože, posebice na svakodnevnoj bazi. Puderi, CC kreme i ostali makeup može se lako nataložiti u porama ili čak iritirati kožu, stoga je preporučljivo izbjegavati pretjerano teški makeup svaki dan. Umjesto potpune podloge, razmislite o korektoru za prekrivanje akni i prištića ili odaberite kvalitetniji proizvod za koji znate da nije komedogen te da ne začepljuje pore.
Redovita tjelovježba (iznimno važan faktor)
Potrebna je za održavanje zdravog organizma, no znojenje i aktivnost potiču izlučivanje toksina iz organizma. Osim toga, potiče se cirkulacija i pokretanje limfe u tijelu, a limfa igra važnu ulogu pri stvaranju akni ispod kože te samoj detoksikaciji. Šetnja 30 minuta dnevno je dobar početak za opuštanje i rješavanje stresa koji također utječe na disbalans hormona, dok je vježbanje 3-4 puta tjedno odličan način za održavanje zdrave kože i uma.
Sindrom policističnih jajnika (kako ga otkriti?)
Poprilično je čest danas, a manifestira se cistama na jajnicima koje ometaju njihovu funkciju, uzrokuju neravnotežu hormona, neredovite menstruacije, pojačanu dlakavost ili gubitak kose te u krajnjim slučajevima pretilost. Kod PCOS-a kojeg i sama imam, osobe su također osjetljive na glukozu (šećer) te imaju inzulinsku rezistenciju. Ovdje je poseban naglasak na prehrani koja treba biti veoma zdrava te izbjegavati šećer, mliječne proizvode (laktozu – mliječni šećer) i proizvode u kojima se mogu nalaziti sintetički ili pseudoestrogeni hormoni. Fruktoza i zdravi šećeri u umjerenim količinama su naravno dopušteni!
Ako sumnjate da nešto nije u redu s vašim hormonima i menstrualnim ciklusom, preporučljivo je otići na pregled liječniku opće prakse, ginekologu, a potom i endokrinologu. Putem njih ćete napraviti detaljne hormonalne pretrage (hormona štitnjače i spolnih hormona) te utvrditi treba li vam posebna terapija, pogotovo ako je riječ o policističnim jajnicima. Kod njih može biti propisana hormonalna terapija poput kontracepcijskih pilula. Iako je sintetičke hormone nije poželjno uzimati, u nekim slučajevima je stanje toliko uznapredovalo da nema bolje opcije – posebice kod opadanja kose i teških slučajeva akni.
Akne po licu prirodni lijek
Prirodnih rješenja protiv akni postoji bezbroj, no vrlo malo ih zapravo djeluje. Trljanje sode bikarbone po licu najgore je što možete učiniti, zajedno s mnogim drugim “čudotvornim” receptima. Iz toga razloga, sljedećih nekoliko recepata provjereno djeluju, iako se za sve treba okrenuti ka zdravoj i uravnoteženoj prehrani kao podlozi iznutra.
- Čišćenje lica uljima (navečer) – iako možda zvuči kontraproduktivno, ulje je odlično za izvlačenje nečistoća iz kože na kraju dana. Ovaj način čišćenja provodi se mješavinom nekomedogenih ulja s ricinusovim (1/4 ricinusovog ulja i 3/4 ulja jojobe/koštica marelice), masiranjem ulja na kožu nakon što ste uklonili šminku te prekrivanjem lica čistim ručnikom koji ste natopili vrućom, ali ne kipućom vodom (para i toplina otvara pore). Lice nakon par minuta držanja ručnika nježno obrišite istim ručnikom dok ne uklonite ulje. Ovaj postupak provodite svaku večer ili na dane kada ste nosili makeup za dubinsko čišćenje pora. Sve o ovoj metodi pročitajte OVDJE.
- Pranje lica medom (ujutro) – med posjeduje jaka antibakterijska svojstva te ima sposobnost dubinski hidratizirati kožu. Ujutro 1 žličicu domaćeg pravog meda umasirajte na vlažno lice nekoliko minuta, a zatim isperite. Koža će biti čista i meka te neće zatezati, dok svojstva meda sprječavaju daljnje upale.
- Umirujuće maske za lice – kod kuće možete pripremati odlične maske za lice, a većinu proizvoda imate u vlastitoj kuhinji. Prirodni jogurt (iz OPG-ova ili organski uzgojenog mlijeka), med, eterično ulje lavande ili čajevca, glina i češnjak blagotvorno će djelovati. Recepte za maske za lice pronađite OVDJE.
- Prirodni tonik s jabučnim octom – prirodni pH kože je blago kisel (ispod 5), dok kontinuirano čišćenje i proizvodi za njegu mogu uzrokovati neravnotežu. Vrlo jednostavan način da koži nadomjestimo potrebnu kiselost, a ujedno i djelujemo protiv bakterija je da koristimo tonik s prirodnim jabučnim octom. Recept za izradu ovog tonika (ujedno vrlo jeftino) pronađite OVDJE.
Ožiljci od akni – prevencija i uklanjanje
Osim što se moramo boriti s aknama, one također ostavljaju neugodne i velike ožiljke ili diskoloracije. Crvene i tamne mrljice koje na koži ostaju još dugo nakon same akne su blaži oblik ožiljaka. Teži oblik su ožiljci koje možemo osjetiti reljefno na koži te ih se mnogi ne mogu riješiti i do nekoliko godina nakon aktivnih akni. Teži oblik ožiljaka također mogu biti ožiljci nalik na udubine te izbočeni ožiljci čija tekstura može ometati nanošenje makeup-a i općenito kvalitetu života.
Ožiljke možemo prevenirati tako da ne diramo aktivne upale, ne bušimo akne sterilnim iglama (posebice ako nisu sterilne) i ne istišćemo prištiće. Unatoč njihovom bijelom vrhu ili potpunom potkožnom izgledu, istiskivanjem akni napravit ćemo više štete nego koristi, inficirati okolnu kožu i potaknuti širenje upale te napraviti veći ožiljak. Izbjegavajte sunce ili koristite nekomedogenu kremu sa zaštitnim faktorom jer sunce dodatno nadražuje kožu, ali i potamnjuje svježe ožiljke pa oni postaju više vidljivi.
Uklanjanje ožiljaka od akni:
- Serumi na bazi AHA/BHA kiselina – poput slike iznad (Clarion serum iz Skintegre te Kiehl’s serum s Vitaminom C), kod kuće možete koristiti proizvode koji u svome sastavu imaju AHA ili BHA kiseline. Ove kiseline djeluju na brže obnavljanje kože i potiču brže zacjeljivanje ožiljaka, tj. smanjivanje vidljivosti mrljica nakon akni.
- Mikrodermoabrazija – ovaj tretman možete napraviti u provjerenom kozmetičkom salonu, a već nakon nekoliko tretmana vidjet ćete razliku u teksturi i površini vaše kože. Ona se provodi za regeneraciju kože te uklanja površinski sloj kože, potiče bolju opskrbu stanica kisikom i općenito zdraviji izgled kože.
- Kemijski piling – riječ je o snažnom postupku eksfolijacije koja se ne može provesti kod kuće. Stručnjak u kozmetičkom salonu ili poliklinici nanijet će tretman/masku na lice te ukloniti površinski sloj kože, spriječiti daljnje ožiljke i ublažiti postojeće. Ovaj tretman odličan je tijekom zimskog perioda jer je kožu nekoliko dana nakon potrebno zaštititi od sunčevog zračenja, no uživat ćete u obnovljenoj koži i ljepšoj teksturi.
- Laserski tretmani – poput prethodnih, uklanja površinski sloj kože, a prednost mu je brže zacjeljivanje lica. Ipak, laser nema djelovanja na tamnijoj koži te ga nije preporučljivo provoditi uz aktivne upale.
- Dermarolling (microneedling) – ovaj tretman mnogima je donio odlične rezultate, a najbolje ga je provoditi u kozmetičkom salonu. Riječ je o rolleru s mikro iglicama kojima se prelazi po području s ožiljcima (nije bolno). Ovi mikro ubodi omogućuju bolje prodiranje koktela sastojaka za obnovu kože, a rezultat je manje ožiljaka, ljepši ten i općenito bolja tekstura kože. Ne smije se provoditi ukoliko još imate akne i prištiće na licu.
- Hijaluronski fileri – osim za povećanje usana i volumena određenih dijelova lica, fileri mogu pomoći kod ožiljaka koji se ne mogu riješiti drugim metodama. Poželjni su polu-trajni fileri koji ostaju 6-18 mjeseci te se postupno razgrađuju, a posebice je poželjno jer nisu toliko invazivni ili bespovratni ako nismo zadovoljni.
Nadam se da ste pronašli potrebne informacije u ovom opširnom članku te da ćete uspjeti izaći na kraj sa svojim aknama uz mnogo pokušaja i pogrešaka 🙂