Najbolja biljna ulja za vaš tip kože
- 12 srpnja, 2016
- by
- Petra
U današnjoj objavi bit će riječi o prirodnim biljnim uljima koja pomažu uravnotežiti kožu lica i tijela, čineći je podatnom, nahranjenom i elastičnom. Postoji cijeli niz biljnih ulja s raznim svojstvima koja mogu pomoći svim tipovima kože, bila ona suha, mješovita, masna, sklona komedonima ili osjetljiva. Prirodna biljna ulja nastala procesom hladnom tiještenja zadržala su sve hranjive sastojke upravo jer nisu bila izložena toplini koja bi ih uništila ili uvelike smanjila. Stoga prilikom kupovine prirodnih ulja obratite pažnju na etikete i pobrinite se da vaše ulje nije rafinirano te da je proizvedeno hladnim tiještenjem kako biste iskoristili sve blagodati koje vam ona mogu pružiti. Iako se o biljnim uljima može pisati danima, u kratkim crtama ću navesti najvažnija obilježja svakog, kako biste lako mogli odlučiti koje odgovara vašem tipu kože!
Sva ulja koja ću navesti su nekomedogena ili imaju ocjenu komedogenosti 1-2, što je vrlo nisko i malo vjerojatno da bi izazvalo ikakvu neželjenu reakciju.
Masna koža
Ulje ploda divlje ruže – odnosno ulje šipka kako bismo ga mi nazvali. Ovo ulje bogato je vitaminom C i Omega 3 i 6 masnim kiselinama. Nadasve, prodire do najdonjeg sloja kože i obnavlja stanice, a povećava i proizvodnju kolagena. Sve u svemu, jako hranjivo ulje koje koriste mnoge slavne osobe (Miranda Kerr, Kate Middleton) zbog svojih divnih svojstava. Iako je na malo skupljoj strani, isplati se svake lipe i ukoliko možete, preporučam da si ga priuštite.
Ulje lješnjaka – gusto i izuzetno hranjivo ulje, često se preporuča za njegu masne kože jer pomaže u regulaciji izlučivanja sebuma. Uz makadamiju i avokado spada u brzoupijajuća ulja. Omekšava i vlaži kožu, blagog je orašastog mirisa i lijepo se nanosi na kožu. Sadrži i dosta vitamina E, a preporuča se također kod osjetljive i slabo prokrvljene kože. Zbog gustoće, idealno ga je koristiti u omjeru od 60/40 s jojobinim uljem.
Mješovita koža
Ulje badema – ulje pogodno za sve tipove kože, lagano i svijetlo žute boje, a brzo se i upija. Odlično i za njegu osjetljive, suhe i dječje kože. Omiljeno je ulje u kozmetici i kao bazno ulje u aromaterapiji. Meni se pokazalo odličnim za smanjivanje podočnjaka, njegu mješovite kože, ali i za skidanje šminke s očiju. Jedno od must have ulja, vrlo pristupačnog cijenom i kvalitetom. Preporučila bih ga kao prvo ulje ukoliko tek ulazite u vode prirodne kozmetike jer ima zbilja široku primjenu na koži lica, tijela, ali i u kosi.
Također bih za mješovitu kožu preporučila ulja koja njeguju masnu kožu, ali i ulja koja njeguju suhu kožu. Iako je po meni mješovita koža najzahtjevnija, za nju je barem najlakše odabrati ulje koje ćete koristiti. (:
Suha koža
Ulje koštica marelice – ulje slično bademovu, odlično za njegu suhe, osjetljive, dehidrirane i zrele kože. Potiče obnovu stanica i brzo se upija pa je također jedno od ulja široke primjene. Bogato je vitaminima te omekšava i hrani kožu, a iz razloga što je iznimno lagano, koristi se i u pripravi losiona i krema.
Ulje argana – jako hranjivo ulje, a ujedno i jedno od najstabilnijih ulja. Bogato karotenima i vitaminom E te pogodno za njegu suhe i zrele kože sklone borama. Jedina zamjerka mu je miris koji baš i nije ugodan, meni je iskreno vukao miris štale (doslovno). Unatoč neugodnom mirisu, ovo ulje izuzetno cijenim jer mi je blajhanu plavu kosu skoro u potpunosti oporavilo. Također pomaže kod uklanjanja ožiljaka od opekotina i strija.
Karite (Shea) maslac – iako nije ulje već maslac (u krutom je stanju na sobnoj temperaturi) izrazito je hranjiv za suhu kožu. Shea maslacu se vjerno vraćam u zimskim mjesecima kada mi se koža lica isuši ili se počne ljuskati.
Stupanj komedogenosti mu je 0, a kožu dubinski hrani i njeguje te joj vraća vlagu i elastičnost. Preporučljiv za izrazito suhu i zrelu kožu. Sve što je potrebno jest malo karite maslaca zagrijati među prstima da se otopi i nanijeti na lice poput kreme ili ulja za lice.
Ulje avokada – zelene je boje i brzo se upija. Često se koristi u kremama za područje oko očiju jer njeguje tanku i osjetljivu kožu. Odlično za njegu svih tipova kože, posebice suhe i iritacijama sklone kože. Ovo ulje često se i koristi za njegu mješovite kože, a bogato je vitaminom E i beta-karotenom. Super je i za njegu kose, osobito preko noći!
Osjetljiva koža
Za osjetljivu kožu preporučljiva su gore navedena ulja sjemenki grožđa, jojobe, argana i avokada. Ja sama koristim ulje grožđa ili jojobe s dodatkom par kapi kvalitetnog eteričnog ulja geranija/čajevca/lavande jer imaju antiseptičko djelovanje i pomažu problematičnoj koži. Za sada sam jako zadovoljna.
ULJA LOŠA ZA KOŽU LICA – ali odlična za tijelo!!
Naravno, nekim ljudima odgovaraju skoro sva ulja ili kozmetički proizvodi jer imaju normalnu kožu lica kojoj skoro ništa ne smeta. Ti ljudi su po meni izuzetno sretni, ali i izuzetno rijetki. Sljedeća ulja ne bih preporučila za njegu kože lica jer su komedogena, odnosno začepljuju pore te mogu uzrokovati zbilja veliki kaos na licu. Možda ne odmah u istome trenutku, no vjerujte mi ne želite isprobavati.
Isto tako, ne tvrdim da se ova ulja ne mogu koristiti, ja ih sama jednostavno ne bih koristila niti bih ih ikome preporučila. Također, za sva ova ulja imam saznanja iz prve ili druge ruke i to višestruko provjerena.
Kokosovo ulje – ne mogu naglasiti koliko je ovo ulje divno za njegu kože cijelog tijela i posebice kose. Nažalost, kokosovo ulje jedno je od najgorih koje možete koristiti za njegu lica jer je izrazito komedogeno i može samo povećati pojavu mitesera i prištića. Iako ima blago antiseptičko djelovanje, kokosovo ulje nije pogodno za korištenje na koži lica, no zato s njime možete njegovati cijelo tijelo i koristiti ga u domaćim maskama za kosu (može i samo).
Divno hrani kožu tijela te je odlično kada se nanese na još mokru kožu poslije tuširanja jer hidratizira kožu i zadržava vlagu. Jedina stvar koju sam ja primjetila i koja mi je smetala jest nekako kiselkast miris na odjeći koja je došla u kontakt s kokosovim uljem. Primjerice kada sam se sva namazala i obukla prije nego se ulje u potpunosti upilo – pa eto pripazite ako ga već koristite.
Maslinovo ulje – još jedno u nizu izuzetno hranjivih ulja, ali za kožu tijela i kosu. Već dobro poznato u kozmetici (od krema za tijelo do regeneratora i šampona za kosu) ovo ulje također začepljuje pore i ako postoji ikakva mogućnost da dopijete prištiće, nemojte ga koristiti na licu! Koristite ga na plaži i poslije sunčanja (;
Korištenje biljnih ulja
Korištenje je zbilja jednostavno, par kapi ulja nanesite na lice i nježno umasirajte u koži. Hidratacija je još bolja ukoliko prije ulja pošpricate lice tonikom. Biljna ulja kojima njegujete lice možete koristiti direktno iz bočica u kojima ih kupite, no preporučam da ih pretočite u bočicu s kapaljkom radi lakšeg doziranja.
Nebrojeno puta mi se dogodilo da sam previše ulja izlila na ruku, ali iskoristila sam ga za njegovanje ruku. Osim što ćete smanjiti neželjenu potrošnju, bočice s kapaljkama također izgledaju ljepše. Poželjno je kupiti bočice od tamnog stakla (jer se ulje kvari na pretjeranom svjetlu) ili ih držati na tamnom i hladnom mjestu.
2 Comments
Prirodni balzam za usne – vanilija, kakao i mandarina – Distilerija
27th lis 2016 - 00:41[…] i samim time nespretan za korištenje. O svojstvima raznih biljnih ulja možete pročitati ovdje i samim time najbolje se odlučiti ako već nemate […]
Prirodni maslac za tijelo – vanilija i plod divlje ruže (recept) – Distilerija
1st pro 2016 - 16:20[…] vanilije – osim što imamo sve dobrobiti ulja (možete ih pročitati ovdje) u kojem smo napravili infuziju, vaniliju krase jaka protuupalna i antibakterijska svojstva. Uz […]