Najbolji piling za lice – sve što trebate znati, top favoriti + recepti
- 12 prosinca, 2019
- by
- Petra
Piling za lice potrebno je provoditi kako bismo imali čistu i zdravu kožu, no ne smijemo ga miješati s pilingom za tijelo! Koža lica je puno osjetljivija od ostatka kože, stoga piling lica mora biti dobro prilagođen našem tipu i potrebama kože lica. Piling lica nam daje odlične rezultate kao što su svježa koža, smanjenje hiperpigmentacija/pjega od sunca i općenito ljepši ten. Osim toga, postoji više vrsta pilinga s različitim učincima, a danas ćemo proći sve informacije u vezi mehaničkog i kemijskog pilinga. Ako želite recepte za domaći piling za lice, savjete za kupovinu pilinga i savjete za korištenje za najbolje rezultate, nastavite čitati!
Benefiti pilinga za lice su brojni, od svježe i sjajne kože, do boljeg upijanja proizvoda za njegu. Kada redovito provodimo piling, makeup bolje sjeda na lice, izgledamo ljepše i ne smijemo zaboraviti taj divan efekt “spa” rutine koji liječi dušu. No postoji jedno upozorenje, piling ne smijemo provoditi prečesto kako ne bismo iziritirali kožu! Za normalnu kožu, mehanički piling možemo provoditi 1-2 puta tjedno, dok je kod problematične i osjetljivije kože dobro koristiti veoma nježne pilinge, 1x tjedno ili čak jednom u dva tjedna. Kod pilinga kože lica, manje je uvijek više.
Najbolje doba za pilingiranje je upravo sada u zimskom periodu kada ne provodimo toliko vremena na suncu i nismo toliko izloženi vjetru. S obzirom da piling uklanja površinski sloj kože, nekoliko dana nakon je poželjno izbjegavati sunce i koristiti SPF zaštitu kako bi se koža umirila. Ovo je posebno važno kod kemijskog pilinga, o kojemu će nešto više riječi biti u nastavku.
Piling za lice – vrste i dobrobiti
Postoje mehanički (onaj koji utrljamo u kožu) i kemijski piling (onaj koji se provodi s kiselinama, kod kuće ili kod kozmetičara). Najbolji piling za lice nije lako odabrati, a na tržištu ih stvarno ima bezbroj. U ovom članku pričat ću o nekim drogerijskim pilinzima koje sam isprobala, ali i nešto skupljim opcijama. Također, spomenut ću i neke recepte za domaći piling za lice koji su cjenovno najpovoljniji, a također odrađuju odličan posao.
Mehanički piling lica
Mehanički piling je onaj na koji najčešće mislimo kad pričamo o pilinzima te ima eksfolirajuće čestice u sebi koje nježno umasiramo na površinu kože, a zatim isperemo vodom. Ako tek razmišljate o isprobavanju pilinga, definitivno je bolje započeti s mehaničkim pilingom jer s njime rijetko što može poći krivo! Osobno uvijek biram pilinge za osjetljivu kožu jer su i dalje dovoljno eksfolirajući, a manja je mogućnost da će oštetiti površinski sloj kože. Najbolji piling za lice za jako osjetljivu kožu je zapravo pamučna krpa za lice (ne ručnik), može se kupiti u raznim drogerijama i koristiti svakodnevno pri čišćenju kože ili nekoliko puta tjedno.
Dobar piling za lice ne mora biti skup, posebice kad je riječ o mehaničkom pilingu. Zato ću prvo spomenuti najbolji drogerijski piling za lice, a potom nešto skuplje opcije.
Najbolji piling za lice dm dostupnosti:
- Balea piling za lice – jedan od odličnih, a zbilja povoljnih pilinga mi je upravo Balea Aloe Vera piling za lice. Postoje i malo “grublje” opcije, no njih bih ostavila kao opciju jedino za normalnu i masnu kožu lica.
- Afrodita piling za lice – Afrodita Soft piling je također jedan od boljih i nježnijih pilinga koji se nalaze u drogerijama.
- Alverde piling za lice – jedan od prvih koje sam probala i koji mi je i dalje drag, dm piling za lice Alverde marelica i neven je prirodan i za svakoga.
- L’Oreal piling za lice – Smooth Sugars Scrub piling s kakao maslacem ili kiwijem je nešto skuplji od prethodna 3, no također odličan.
- Olival piling za lice – najbolji prirodni piling za lice mi je svakako onaj koji sadrži smilje (veoma regenerativno djelovanje), ali oprezno ako imate problematičnu kožu jer ovaj Olival piling za lice s uljem smilja također formuliran s maslinovim uljem koje je komedogeno.
Skuplje opcije:
- La Roche Posay piling za lice – Physiologique je idealan za osjetljivu kožu jer ne isušuje, ne iritira i uklanja nečistoće s površine kože pa ju zaglađuje.
- Clinique Exfoliating scrub – još skuplja opcija, ali za trenutke kad se baš želimo počastiti. Za mješovitu i masnu kožu je, stoga bih preporučila oprez osjetljivijim i suhim tipovima.
Kemijski piling lica
Meni osobno draži od mehaničkog jer daje mnogo bolje i vidljivije rezultate. Kemijski piling za lice poboljšava teksturu kože lice, proljepšava ten i smanjuje mrljice nakon prištića, ublažava pjege i hiperpigmentacije. Može biti spas kod akni i problematične kože jer potiče bržu obnovu i zacjeljivanje – ja sam se preporodila uz kiseline u svojoj beauty rutini. Uz dobar kemijski eksfolijant također nema potrebe za mehaničkim pilingom pa je tu i jedna briga manje!
Sve o kemijskom pilingu lica, najboljim proizvodima za kemijski piling lica kod kuće te njegovim rezultatima pročitajte klikom na link za članak posvećen baš kemijskom pilingu. Posebno ako želite vidjeti PRAVU promjenu na svojoj koži! 🙂
Domaći piling za lice (i zašto izbjegavati šećer!)
Osim kupovnih pilinga, vrlo jednostavno možemo napraviti piling i kod kuće, a većinu sastojaka imamo u kuhinji! Ako želite najbolji prirodni piling za lice, to će sigurno biti onaj koji sami napravimo sa svježim sastojcima. Možemo ga napraviti u većim količinama pa sačuvati u frižideru, ali preporučila bih da svaki put napravite svježi piling i budete sigurni da je odličan za kožu.
Šećer i grube čestice poput soli su odlični za tijelo, no mogu biti pregrubi za lice i dovesti do nepotrebnih oštećenja kože i crvenila. Većina dermatologa preporučuje da piling za lice od šećera ili soli zamijenimo blagim kemijskim eksfolijantom, te možda pilingom od zobenih pahuljica i sličnih nježnijih sastojaka.
Piling za lice od zobenih pahuljica (umiruje)
- 1/2 šalice (ili 5-6 jušnih žlica) zobenih pahuljica
- Voda
Jednostavnije ne može! Zobene pahuljice sameljite (ili koristite sitne zobene), pomiješajte s vodom dok ne dobijete pastu koju možete rasporediti i utrljati na lice. Ostatak suhih mljevenih zobenih ostavite za sljedeće korištenje u nekoj teglici. Po izboru možete dodati malo meda za protuupalno djelovanje kod kože sklone prištićima ili 1-2 kapi eteričnog ulja lavande/kamilice/ruže. I dobili ste odličan prirodan piling za lice!
Piling za lice od kave (razbuđuje i osvježava)
- 2-4 žlice kave (može i nakon kuhanja kave)
- 2-3 žlice prirodnog ulja jojobe, marelice ili badema
Pomiješajte kavu i ulje, ostavite da odstoji 10-ak minuta, a onda na lagano vlažnu kožu od umivanja nanesemo i nježno istrljamo čitavo lice pilingom. Kava je bogata antioksidansima i djeluje protiv umora. Koža će se doimati svježije i zategnutije, a umor će biti manje vidljiv na licu. Važno je koristiti hladno prešano biljno ulje, a preporučila bih da se izbjegava maslinovo, kokosovo i slična ulja koja mogu biti komedogena te začepiti pore. Dakle, kavu u ovom slučaju možemo koristiti i nakon kuhanja naše jutarnje kave (ako koristimo aparat, džezvu ili kafetijeru u koje ide mljevena kava).