Pratite me

Najbolji serumi za lice – što trebate znati i kako ih koristiti?

Najbolji serumi za lice – što trebate znati i kako ih koristiti?

  • 01 rujna, 2019
  • by

Današnja rutina za njegu kože sastoji se od nekoliko koraka, a zadnjih godina sve je veća potražnja za serumima. Ako ne znate što su oni zapravo i kako se koriste, ne brinite! U ovom članku ćemo detaljno proći što su serumi, koje su vrste i djelovanja te zašto su oni takav hit u njezi kože. S obzirom da nam kozmetičari i profesionalci svakako preporučuju korištenje seruma, uvijek je dobro uložiti u taj dio beauty rutine. U svakoj kategoriji naći će se najbolji serumi za lice po mojoj preporuci. Spremni za otkrivajuće činjenice? 🙂

Osobno sam veliki fan seruma jer su dodatni dio njege koji može napraviti veliku razliku! Ipak, kvalitetni serumi za lice mogu biti skupocjeni, stoga ću vam otkriti svoje najdraže serume u svakom cjenovnom rangu. Prvo da uklonimo misterij oko seruma – nisu to niti esencije, niti emulzije, a ni ulja. Mogu sadržavati razne sastojke, no generalno je pravilo da su oni NADOPUNA rutini njege kože. Dakle, ne koristimo ih same umjesto kremice.

Što su to serumi za lice?

Serum je proizvod koji koristimo nakon čišćenja lica, a prije finalnog koraka – kreme. Serum za lice osmišljen je kako bi djelovao na određenu problematiku kože (akne, suhoća, bore, iscrpljenost i umorna koža, tekstura i sl.). On donosi više koncentriranih i aktivnih sastojaka, te je uglavnom lagane teksture koja omogućuje da sastojci probiju brže i dublje u kožu. Serumi za lice koriste se jednom do dva puta dnevno, ujutro, navečer ili oba puta, ovisno o uputama proizvođača koje se nalazi na deklaraciji i pakiranju.

Razlog popularnosti ovih proizvoda je taj što su posebno formulirani te često donose brže i bolje rezultate od drugih proizvoda za njegu. Primjerice, serum protiv akni sadrži kiseline i druge sastojke koji pomažu bržem zacjeljivanju. Serum za lice protiv bora sadržavat će hijaluronsku kiselinu, vitamin C i mnoge druge aktivne tvari za poboljšanje stanja kože. Isto tako, hidratantni serum za lice najčešće sadrži hijaluronsku kiselinu, hranjiva ulja i sl. tvari koje donose hidrataciju koži, sprječavaju ljuskice i dehidriranost kože, a koja je inače poprilično vidljiva.

Serumi za lice stoga puno bolje djeluju od krema, emulzija i čistača. Meni su primjerice serumi postali nezaobilazan korak u njezi kože, a zahvaljujući svojoj mješovitoj koži koja je problematična i nekad suha, mogla sam isprobati velik broj seruma u potrazi za najboljim brendovima.

SAVJET: kvalitetni serumi za lice su ipak najvažniji jer postoji velik broj seruma koji jednostavno ne čine ništa za kožu, a prodaju se kao dodatak rutini u svrhu profita određenih brendova. Stoga uvijek čitajte sastav i pobrinite se da je to brend kojem vjerujete. U nastavku slijedi kategoriziran opis seruma za lice, ovisno o potrebama kože!

Vitamin C serum za lice – za bolju teksturu, manje bora i ljepši izgled 

Vitamin C za lice i kožu ima velik broj benefita, a neki od njih su: poboljšanje teksture, posvjetljivanje mrljica i ožiljaka, uravnoteženje tena, učvršćivanje i zaglađivanje. Vitamin C serum odlična je opcija ako želite proljepšati kožu, djelovati na umor i prve znakove starenja. Vitamin C također potiče proizvodnju kolagena (važnog proteina koji održava kožu mladolikom), zato se serumi za lice s vitaminom C nazivaju i serumi za lice protiv bora.

superba c

U ovim serumima možemo naći nekoliko oblika vitamina C, od askorbinske kiseline do estera vitamina C (SAP-a). Askorbinska kiselina i mnogi oblici vitamina C mogu biti poprilično nestabilni te oslabiti tijekom vremena, stoga ih je preporučljivo potrošiti unutar 6 mjeseci od otvaranja. Također, serumi s tipičnim oblikom vitamina C (askorbinska kiselina), uzrokuju fotosenzitivnost kože – osjetljivost na sunce. Kako biste spriječili oštećenja kože, obavezno koristite SPF uz korištenje kiselina.

Moja preporuka za vitamin C serum:

  • Skintegra Superba C serum koji ne uzrokuje osjetljivost na sunce i stabilan je serum. Napisala sam čitavu recenziju o ovom serumu stoga pročitajte više klikom na link. Ovaj serum sadrži 10% ester vitamina C (SAP), vitamin E te feruličnu kiselinu čija kombinacija štiti kožu od slobodnih radikala i sunčevog zračenja. Naravno i dalje uz korištenje SPF-a. Cijena 199 kn.
  • Kiehls vitamin C serum Powerful-Strength Line-Reducing koji je jači te sadrži 12.5% čistog vitamina C te hijaluronsku kiselinu za hidrataciju. Ovaj Kiehls serum slovi i kao serum protiv bora te će definitivno podići tonus kože. Također, potrebno je korištenje SPF faktora 30 pri izlaganju suncu. Cijena 475 kn.

Hidratantni serum za lice – obnavljanje kože, poboljšanje tonusa i mladolikost

Kao što naziv govori, ovi serumi sadrže hranjive sastojke i najčešće hijaluronsku kiselinu koja pomaže dovesti više vode u našu kožu. Hidratantni serum za lice pruža: poboljšanje tonusa kože, smanjenje ljuskica i suhih dijelova, obnavljanje kože, zaštitu od vanjskih utjecaja te održavanje mladolikog izgleda.

Hidratantni serum za lice idealna je opcija i ako želite još nešto dodati u svoju rutinu, a koža vam nema nikakve posebne potrebe. U njihovom sastavu često se nalaze vitamini, planktoni, alge, antioksidansi i drugi sastojci za zaštitu i regeneraciju kože. Dodatna hidratacija uvijek je poželjna jer dugoročno sprječava bore, fine linije i oštećenja na koži. Hijaluronski serum ili serum koji sadrži fragmentiranu hijaluronsku kiselinu idealna je opcija, a slijede i neki moji favoriti!

hidratantni serum za lice

Moja preporuka za najbolji hidratantni serum za lice:

  • Biother Life Plankton Elixir jedan je od “čudotvoraca” koji je vidljivo proljepšao moju kožu. Sadrži obnavljajući Life Plankton te hijaluronsku kiselinu, a ja sam zamijetila općenito ljepši izgled kože, bolju teksturu i općenitu čvrstoću. Definitivno ga nastavljam kupovati! Cijena 520-560 kn.
  • Vichy Mineral 89 dnevni booster odlično hrani i štiti kožu od vanjskih utjecaja. Može se koristiti i kao primer prije šminkanja da puder bolje leži na koži. Smanjuje iscrpljenost i umor na koži te pruža veliku količinu vode. Djelovanje Mineral 89 je manje vidljivo od Biotherm seruma, no ipak je cjenovno pristupačniji. Cijena 150 kn.

Serum za lice protiv bora – zaglađivanje, prevencija i popunjavanje linija

Bore su definitivno problem koji se počinje javljati oko 30. godine (nekad i ranije), a poželjno ih je adresirati čim prije. Serum protiv bora sadrži aktivne sastojke koji će djelovati na zaglađivanje postojećih bora i linija te prevenirati nastanak novih bora. Primjerice, serumi koji sadrže vitamin C pomažu kod prvih znakova starenja, dok kvalitetni serumi za lice s hijaluronskom kiselinom preveniraju bore i linije. Tako je u 30-im godinama vitamin C serum ili hijaluronski serum odlična opcija u svrhu prevencije.

Kod dubljih bora te u kasnijim godinama mogu se koristiti određene kiseline (AHA ili BHA kiseline), ali i vitamin A (retinol). Ipak, retinol nekada može biti agresivan za kožu ili nestabilan u formulacijama, stoga je preporučljivo da vaš serum s retinolom sadrži oblik vitamina A po imenu retinol palmitat (retinyl palmitate). Serum za lice protiv bora s AHA ili BHA kiselinama potiče obnovu stanica i zamjenu starih stanica kože s novima. Ipak, poželjno je da svaki serum protiv bora ima taj hidratantni sastojak poput hijaluronske kiseline koja će pomoći nadomjestiti vodu u koži i podići njen tonus.

Eucerin hyaluron filler piling serum

Nekoliko preporuka za serum za lice protiv bora:

  • Eucerin Hyaluron Filler noćni piling i serum je također i dva u jedan proizvod. Kombinira dvije formule za bolju teksturu, zaglađivanje i poticanje obnove same kože. Sadrži hijaluronsku kiselinu, AHA kiseline i glicin saponin koji potiče stvaranje hijaluronske kiseline unutar same kože. Ovo je definitivno proizvod za jači učinak na bore, no koristite SPF zaštitu tijekom dana! Cijena 288 kn.
  • Neutrogena Rapid Wrinkle Repair serum koji je puno jeftinija opcija, no malo teže nabavljiv kod nas. Mnogi su oduševljeni njegovim djelovanjem te se svakako isplati isprobati. Cijena 200 kn.

Serum za lice protiv akni i prišića – za problematičnu kožu sklonu aknama i proširenim porama

Prištići, miteseri i akne su velik problem kod mnogih ljudi, a površinski se mogu ublažiti i potpuno ukloniti uz pomoć seruma s kiselinama. Iako nije sve površinsko te je potrebno uložiti u kvalitetnu, uravnoteženu prehranu, ja sam otkrila da mi je serum s kiselinama zbilja potreban kako bi se koža pročistila dubinski od akni i komedona koji čekaju na formiranje. Također, serumi protiv akni su mi se pokazali savršenima za prevenciju te djelovanje na pojedine upaljene prišiće u smislu da oni brže prođu.

Najčešći sastojak su AHA i BHA kiseline koje potiču izvlačenje nečistoća iz dubljih slojeva kože te dubinsko čišćenje. Tu su često i poneki vitamini, antioksidansi i dr. S ovim serumima također posvjetljujemo ožiljke od prijašnjih akni i prištića, kao i posvjetljujemo čitav ten. U prvih mjesec dana korištenja normalna je pojačana pojava prištića zbog procesa čišćenja kože koji tjera sve akne i prištiće na površinu. Nakon tog perioda, dolazi blaženo poboljšanje i manje akni te sužene pore!

clarion serum skintegra

Kvalitetni serumi za lice protiv prištića:

  • Skintegra Clarion serum za eksolijaciju tijekom noći sadrži glikolnu i salicilnu kiselinu te antioksidanse. Ovaj serum je prvi proizvod koji sam isprobala od Skintegre i od tada se kunem u njegovu učinkovitost. Meni također vječno traje i odlično čisti kožu, no može uzrokovati laganu suhoću i ljuštenje pa u tom periodu koristim maske za hidrataciju kao i malo jače hranjive kreme za lice. Cijena 139 kn.
  • Biologique Recherche P50 losioni također su veoma poznati i čudotvorni, no ipak za malo dublji džep. Potiče proljepšavanje kože i prekrasan zdravi sjaj, duboko pročišćava od nečistoća i općenito je omiljeni proizvod među beauty guruima. Cijena cca 350 kn.

Serumi za lice cijene i isplativost?

Osim prethodno navedenih preporuka za serume (u čiju djelotvornost sam uvjerena), uvijek ću preporučiti da provjerite recenzije, sastav i isplativost nekog seruma. Cijene seruma za lice mogu biti paprene, no većinom je tu valjan razlog. Primjerice, Biotherm Life Plankton Elixir je poprilično skup, ali kad vidim što mi napravi na koži i koliko je ljepša, spremna sam dva do tri puta godišnje izdvojiti za njega i koristiti ga štedljivo.

Prirodna kozmetika i serumi iz tog segmenta su također skupocjeni, što je opravdano kvalitetom i organskim sastojcima. U svakom slučaju, serum je uvijek poželjno koristiti, a računajte da je cijena od 60 kn pa na više sasvim normalna. Ipak je tu riječ o koncentriranim aktivnim sastojcima koji će vam pružiti poboljšanje na koži.

2 Comments

    Josipa

    8th svi 2020 - 14:01

    Poštovana jeste li koristili serum od Avenea i znate li kakav je?

      Petra

      14th svi 2020 - 08:12

      Draga Josipa, ne znam na koji serum od Avenea mislite? 🙂

Ostavite komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Polja označena zvjezdicom su obavezna.

O meni

Dobrodošli na Vanelli.hr! Moje ime je Petra i glavna sam urednica. Također sam zaljubljenik u zdravu prehranu i kvalitetan način života. Ovdje ćete pronaći savjete za njegu kože i kose, zdrave recepte, upute za izradu prirodne kozmetike i recenzije proizvoda u koje vjerujem. Ugodno čitanje!

YOUTUBE KANAL – pretplati se!

Pratite me

×