Pratite me

Prirodna njega osjetljive i problematične kože – 9 ključnih savjeta i proizvoda

Prirodna njega osjetljive i problematične kože – 9 ključnih savjeta i proizvoda

  • 05 siječnja, 2017
  • by

Osjetljiva koža lica i tijela može biti teška za održavanje, no samo ako ne znate kako ju pravilno njegovati. Problemi osjetljive kože mogu se manifestirati u obliku prištića, ljuštenja kože, raznih iritacija, suhoće ili pak neugodnog zatezanja, oticanja i hrapavosti. U nastavku vam donosim savjete za njegu osjetljive i problematične kože te koji su prirodni proizvodi idealni za takav tip kože.

Prije svega, osjetljiva koža nastaje zbog smanjene barijerne funkcije kože koja nas štiti od prodiranja iritirajućih tvari te zbog smanjene mogućnosti zadržavanja vlage. Osjetljiva koža ima problema s održavanjem potrebne razine vlage i elastičnosti, zbog čega dolazi do suhoće i crvenila, a potom i zatezanja ili ljuskanja.

Ovo može biti dodatan problem ako vodimo borbu s aknama i prištićima jer ih pokušavamo prekriti većim količinama pudera i ostalih proizvoda koji samo dodatno iritiraju kožu. Također, jedna od glavnih zabluda je da se koža sklona komedonima treba što češće prati. Slijedi 10 savjeta koje sam ja s godinama otkrivala i bezbroj puta potvrdila, a nadam se da će i vama pomoći!

  1. Izbjegavajte sapun i proizvode koji se pjene pri čišćenju lica

    Jedna od ključnih lekcija koju sam naučila još u pubertetu jest ta da gelovi i sapuni za čišćenje lica isušuju kožu i dovode do izbijanja onih sitnih crvenih prištića. Općenito, proizvodi koji se pjene sadrže SLS ili SLES – derivat nafte koji se koristi čak i u sredstvima za pranje ulja automobila.

    Ukoliko vam je lice crveno te izgleda iziritirano nakon pranja, koristite krive proizvode. Ako baš morate, koristite proizvode za čišćenje namijenjene osjetljivoj koži poput mlijeka/pjene za čišćenje ili blagog sapuna s prirodnim sastojcima.

  2. Problematična koža treba vlage te ju ne treba prečesto prati

    Koža sklona prištićima i aknama doima se masnom i prljavom, no njoj je zapravo potrebno jednako mnogo vlage kao i suhoj koži. Masna koža se može definirati kao stanje kada se pretjerano izlučuje sebum (prirodno ulje koje štiti kožu, no uzrokuje akne u prevelikim količinama) jer koža nadomješta vlagu i zaštitu koja joj manjka.

    Stoga, nemojte prati lice dva puta dnevno ako nema potrebe za time, već se ujutro lagano umijte u hladnoj vodi ili pobrišite lice micelarnom otopinom prije nanošenja kreme. Važno je da slušate svoju kožu i pratite kako se ona ponaša tijekom korištenja proizvoda za čišćenje ili njegu.

  3. Koristite masku za lice jednom tjedno – kako bi se koža temeljito očistila bez isušivanja

    Maske za lice su odlične upravo iz razloga jer se ne koriste često i ne mogu iziritirati kožu u tolikoj mjeri kao što to čini svakodnevno čišćenje. One se koriste jednom do dva puta tjedno kako bi se koža očistila i uklonila prljavština koja se zavukla u pore. Preporučljive su prirodne maske za lice koje ne sadrže razne iritirajuće sastojke kako bi ostale svježe i do dvije godine nakon proizvodnje.

    Maske za lice možete zbilja jednostavno napraviti od odgovarajuće gline, aktivnog ugljena za čišćenje ili umirujućih sastojaka. Recept za pročišćavajuću masku za lice pogledajte ovdje.

    prirodne-maske-za-lice

  4. Koristite piling ili konjac spužvicu za lice – ne više od jednom tjedno!

    Piling za lice potreban je kako bismo uklonili odumrle stanice kože s površine te omogućili svježoj i blistavoj koži da dođe do izražaja. Također, piling za lice uklanja naslage prljavštine i drugih ostataka na površini kože koji bi u suprotnom izazvali mitesere i prištiće. Za izrazito osjetljivu kožu preporučuju se blagi pilinzi sitnih čestica poput onih s bademima ili mljevenim košticama marelice.

    Konjac spužvice (slika gore), čija vlakna nježno čiste kožu bez agresivnog oštećivanja i crvenila su po meni jedna od najboljih stvari za nježnu eksfolijaciju. Jednostavno ju nakon čišćenja lica namočite u vodi dok se ne napuhne i zatim kružnim pokretima masirajte i pilingirajte lice nekoliko minuta. Ove spužvice toliko su nježne da su pogodne za svakodnevnu uporabu!

  5. Krema za zaštitu od sunca

    Osjetljivu kožu izuzetno je važno zaštiti od štetnog djelovanja sunčevih zraka. Pretjerano izlaganje suncu može dovesti do bolnih opeklina, isušivanja i zatezanja kože tijekom ljeta, ali i tijekom zimskih mjeseci. Preporučljivo je koristiti dnevne kreme sa zaštitnim djelovanjem (SPF 15 ili više) ili odgovarajuće kreme za zaštitu od sunca.

    Važno je znati da ove kreme često znaju začepiti pore i uzrokovati akne te je poželjno izdvojiti više novca za kvalitetne proizvode. Iako nisu prirodne, najboljima za ovu funkciju su mi se pokazale La Roche-Posay Anthelios i Vichy Ideal Soleil kreme.

  6. Odgovarajuća krema ili njegujuće ulje za lice su ključni u svakodnevnoj rutini

    Dobrobiti krema za lice (što zbog odgode starenja kože što zbog sprječavanja raznih problema) već su nadaleko poznate i vjerujem da je malo onih kojima krema za lice nije potrebna. Najbolje se vidi čija je mama koristila kremu sve godine i kako njeno lice mladoliko i lijepo izgleda. Za osjetljivu kožu, krema za lice zapravo je must-have jer ona nadomješta vlagu koju koža ne može sama zadržati.

    Također štiti od vanjskih utjecaja na kožu te ju oporavlja zbog lošeg djelovanja slobodnih radikala. Recenziju o jednoj odličnoj, (organskoj i handmade) kremi za lice od Cosmela pročitajte u prošlotjednoj objavi! Moram napomenuti kako sam ja ipak zaljubljenica u prirodno ulje za lice jer posao odrađuje za nekoliko različitih krema.

    Sve o odgovarajućim uljima za lice pročitajte ovdje.

  7. Koristite tonik prije nanošenja kreme – za dodatnu hidrataciju

    Ako već nije, tonik bi definitivno trebao biti u vašoj dnevnoj rutini. Osim što trenutno osvježava, tonik će pružiti dodatnu hidrataciju te olakšati nanošenje kreme ili ulja na lice. Meni se osobno više sviđaju tonici u bočicama sa sprej raspršivačem jer samo pošpricam lice nekoliko puta i mogu krenuti dalje na ostale proizvode.

    Tim načinom se ne gubi previše tonika, kao što bi bio slučaj da ga nanosim na vaticu. Također, obvezno kupujte tonik bez alkohola, a možete ga napraviti i sami od hidrolata (cvjetne vodice) i nekoliko kapi biljnog glicerina (recept).

    distilerija-tonik-ulje-za-njegu

  8. Ne zaboravite skinuti šminku i očistiti lice prije spavanja

    Uklanjanje šminke potrebno je kako bi se koža mogla odmoriti i regenerirati tijekom noći, a samim time i ljepše izgledati sljedeće jutro. Makeup možete jednostavno ukloniti micelarnom otopinom, iako moram priznati da je ono ‘bez trljanja’ čista laž (ako ne planirate 5 minuta držati vaticu na oku naravno). Najbolji omjer cijene i kvalitete za micelarnu otopinu definitivno drži Mixa brand (50 kn za 400 ml), koji se specijalizirao za njegu osjetljive kože.

    Makeup s očiju doduše volim skinuti s uljem za odstranjivanje šminke koje sama napravim. Jednostavno pomiješam ulje ricinusa, badema i jojobe u bočicu s kapaljkom i to mi traje sigurno 6 mjeseci sa svakodnevnim korištenjem te je u potpunosti prirodno. Uskoro stiže i recept, posebno za ovu mješavinu!

  9. Losion za kožu s AHA ili BHA kiselinama za akne i komedone

    Losioni ili kreme s AHA/BHA kiselinama pomažu u čišćenju lica i sprječavanju prištića. AHA kiseline poznate su pod nazivima citrusna, glikolna ili mliječna kiselina, dok je BHA poznata pod nazivom salicilna kiselina. Izuzetno su učinkovite jer potiču regeneraciju, čiste površinski sloj kože i sprječavaju začepljenje pora.

    Jedan od meni dražih ovakvih losiona je Cosmel New Cell losion s 10% AHA i zelenim čajem. Koristim ga s pauzama već godinu dana te mi još uvijek traje, a zbilja je učinkovit pa definitivno preporučujem da ga isprobate! Ovakve losione nanosite jednom ili dva puta dnevno te radite pauze između korištenja.

Nadam se da će vam ovi savjeti pomoći! Njegujte svoju kožu do sljedeće objave. 🙂

Distilerija

Ostavite komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Polja označena zvjezdicom su obavezna.

O meni

Dobrodošli na Vanelli.hr! Moje ime je Petra i glavna sam urednica. Također sam zaljubljenik u zdravu prehranu i kvalitetan način života. Ovdje ćete pronaći savjete za njegu kože i kose, zdrave recepte, upute za izradu prirodne kozmetike i recenzije proizvoda u koje vjerujem. Ugodno čitanje!

YOUTUBE KANAL – pretplati se!

Pratite me

×