Pratite me

Prirodni balzam za usne – vanilija, kakao i mandarina

Prirodni balzam za usne – vanilija, kakao i mandarina

  • 27 listopada, 2016
  • by

Ovog puta donosim vam recept za prirodni balzam za usne da možete sami napraviti ovaj zimski must-have proizvod. Labelo, melem ili balzam za usne danas koristi većina žena, ali i muškaraca kako bi izbjegli ispucale, suhe i neugledne usne. Za izradu balzama potrebna su vam samo 4 sastojka. Kako biste saznali što vam je za vaš melem potrebno i koji su koraci u izradi, čitajte dalje!

Bez obzira koji naziv koristimo, namjera je očuvati meke i lijepe usne tijekom cijele godine. Uz to, domaći melem će vam trajati puno duže od kupovnog labela, bolje njegovati usne i štititi od vanjskih utjecaja

Potrebno je:

  • 40 grama kakao maslaca
  • 20 grama bademovog, makadamijinog, jojobinog ili drugog tekućeg ulja
  • 10 grama pčelinjeg voska
  • 1 mahuna vanilije
  • 5-6 kapi eteričnog ulja mandarine (nije obavezno)
  • mali ili lonac srednje veličine
  • čista staklenka ili staklena zdjelica
  • žlica dugačke drške
  • sitno cjedilo ili filter za čaj
  • posudice za čuvanje

prirodni-balzami

 

Izrada balzama

Kada ste prikupili potrebne sastojke na jedno mjesto, započnite izradu tako da lonac stavite na štednjak, u lonac stavite staklenu zdjelicu ili staklenku i nalijete vode u lonac tako da dođe do pola visine zdjelice, odnosno staklenke. Vodu naravno nalijevate izvan zdjelice. Pustite da se voda malo zagrije pa smanjite temperaturu na najniže. Na ovaj način ćete otopiti sastojke i povezati ih bez da toplinom uništite njihova ljekovita svojstva

U staklenu zdjelicu zatim stavljate pčelinji vosak, a kada se on počne topiti i kakao maslac. Ulje dodajte kada su kakao maslac i vosak skoro u potpunosti otopljeni. Za vrijeme topljenja sastojaka u zdjelici, razrežite mahunu vanilije po dužini te izvadite sjemenke. Kada su maslac, vosak i ulje u potpunosti otopljeni, u zdjelicu stavite sjemenke vanilije i mahunu izrezanu na manje komadiće. Pustite da se sve grije na niskoj temperaturi otprilike pola sata, uz povremeno miješanje kako bi otopina poprimila miris i dobrobiti vanilije. 

Nakon 30 minuta, skinite lonac sa štednjaka i izvadite zdjelicu/staklenku te procijedite komade vanilije kroz cijedilo ili filter za čaj (propusniji od filtera za kavu i stoga ubrzava proces). Procijeđenu tekuću masu prelijte u posudice koje ste namijenili za balzame, dodajte eterično ulje mandarine, i ostavite ih otklopljene da se stvrdnu. To je to! Napravili ste svoj balzam za usne i osigurali si količinu koja će trajati cijelu zimu, a višak možete podijeliti s dragim osobama. 

Ja sam za čuvanje koristila metalne posudice od 15 mL i dobila 5 malih balzama.

Korišteni pribor poput žlice, zdjelice/staklenke i cijedila možete oprati tako da ih prelijete vrućom vodom i otopite ulje, a zatim kada se malo ohladi sve uklonite spužvicom natopljenom čarlijem. Ne brinite, niste upropastili kuhinju. 🙂

Zašto napraviti vlastiti balzam?

Želim vam također reći nešto malo o dobrobiti domaćeg balzama. Napravili ste balzam u koji ste stavili provjerene sastojke odlične za vašu kožu što znači da vam usne neće biti suhe pola sata nakon nanošenja (kao što se često događa kod kupovnih labela i melema). Ovaj balzam također dugo traje jer je potrebna jako mala količina da biste usne potpuno nahranili, a miris je jednostavno predivan, pravi zimski s toplom vanilijom i blagim mirisom po kakao maslacu.

Pčelinji vosak – osim što hrani, ima omekšavajuća i protuupalna svojstva, pčelinji vosak također stvara zaštitni film na koži koji će spriječiti isušivanje kože od hladnog zimskog vjetra. U balzamu služi za zgušnjavanje kako biste ga nesmetano mogli nositi u torbi i na toplijim temperaturama, bez straha od topljenja.

Kakao maslac – dobrobiti je naravno pregršt, a glavne su da njeguje i dubinski hrani kožu, sadrži mnogo antioksidansa te pomaže zaliječiti probleme osjetljive kože poput ekcema i dermatitisa. I naravno, predivno miriše!

Hladno prešano ulje – iskoristila sam ga kako balzam ne bi bio prečvrst i samim time nespretan za korištenje. O svojstvima raznih biljnih ulja možete pročitati ovdje i samim time najbolje se odlučiti ako već nemate favorita.

Vanilija – uz predivan miris koji se odlično slaže s kakaom, vanilija je bogata antioksidansima. Posjeduje jaka protuupalna i antibakterijska svojstva, a navodno pomaže i kod depresije. Sve u svemu, trebaju li razlozi da volite miris vanilije?

 

** Sve sastojke možete kupiti u trgovinama zdrave prehrane (npr. Greencajg, Bio&Bio, Terra Organica) ili biljnim ljekarnama. Sastojke također možete mijenjati, tako da umjesto kakao maslaca stavite karite maslac i sl. Eterično ulje dakako nije potrebno jer balzam sam po sebi prekrasno miriše, no meni se baš svidjela kombinacija. 

Njegujte usne do sljedeće objave!

prirodni-balzam

3 Comments

    Anticelulitno ulje za tijelo od kave – recept – Distilerija

    14th stu 2016 - 22:49

    […] napraviti na dva načina. Brži način je infuzija toplinom, o kojoj sam već pisala u receptu za prirodni melem. Nešto duži, ali svakako poštedniji proces hladna infuzija. Objasnit ću vam oba načina kako […]

    Vana

    31st lis 2021 - 22:21

    Da li se umesto kako maslaca moze koristiti kokosovo ulje?

      Petra

      23rd stu 2021 - 13:10

      Kokosovo ulje je nestabilno na temp. višim od 20 stupnjeva i balzam bi se jako lako otopio. Zato je potreban maslac (kakao ili shea najbolje)..

Ostavite komentar

Vaša e-mail adresa neće biti objavljena. Polja označena zvjezdicom su obavezna.

O meni

Dobrodošli na Vanelli.hr! Moje ime je Petra i glavna sam urednica. Također sam zaljubljenik u zdravu prehranu i kvalitetan način života. Ovdje ćete pronaći savjete za njegu kože i kose, zdrave recepte, upute za izradu prirodne kozmetike i recenzije proizvoda u koje vjerujem. Ugodno čitanje!

YOUTUBE KANAL – pretplati se!

Pratite me

×