Salicilna kiselina za lice – rješenje za problematičnu kožu
- 31 svibnja, 2021
- by
- Petra
Salicilna kiselina – moj omiljeni sastojak za kožu sklonu aknama, nepravilnostima i komedonima (jer to je sve moja koža, uz lijepu pojavu proširenih pora kao šlag na torti). Uz sve te probleme, ipak sam je uspjela dovesti u red i sada rijetko uopće dobivam prištiće. Upravo zato pišem o omiljenoj kislini koju sam davno otkrila, a koja mi je jako pomogla u postizanju čistog tena – jer najbolja baza je zdrava i čista koža. Salicilna kiselina za lice je popularan sastojak u mnogim proizvodima, no važno je poznavati ono što stavljamo na lice. Ako vam istraživanje skincare sastojaka ipak nije najdraža aktivnost, složila sam preporuku omiljenih proizvoda sa salicilnom kiselinom uz koje ćete definitivno vidjeti promjene na bolje!
Salicilna kiselina spada u BHA kiseline za lice, koje su nježnije u odnosu na AHA kiseline. Također prodire duboko u pore i “razbija” stanice kože koje stoje skupa, što dovodi do zdrave i čiste kože. Potiče obnovu tih stanica pa mrljice brže prolaze, dok akne i prištići brže zacjeljuju. Salicilna kiselina za mitesere je odlična jer može prodrijeti kroz sebum i postepeno razgraditi nakupine u porama. Osim toga, kontinuiranim korištenjem zapravo održavamo kožu čistom i sprječavamo nastanak novih nepravilnosti.
Salicilna kiselina za kožu: benefiti
- prodire duboko u pore i čisti ih,
- tretira sve probleme oko nepravilnosti – odjednom,
- radi blagi piling i zaglađuje kožu,
- potiče brže zacjeljivanje i obnovu kože,
- djeluje protiv iritacija i crvenila (no oprez kod osjetljive kože)
- ujednačuje ten,
- sprječava ponovni nastanak akni/mitesera/prištića,
- pomaže smanjiti pretjerano izlučivanje sebuma.
Kako se koristi salicilna kiselina – što trebate znati
Sve ovo zvuči sjajno, zar ne?
E pa, ima jedna caka koju je važno znati – salicilna kiselina za akne, nepravilnosti i sve drugo, oslabljuje sposobnost kože da se obrani od sunca. Dakle, uz kiseline za lice moramo OBAVEZNO koristiti SPF zaštitu, s faktorom 30+ ili više. Svakog dana, tijekom svakog izlaganja suncu. Ništa ne može biti tako dobro bez neke “mane”, ali zato koristiš zaštitu od sunca i mirna si. Za svaki tip kože kože i pogotovo svijetlu/osjetljivu kožu, preporučuje se izbjegavati korištenje salicilne kiseline tijekom ljeta, a posebno tijekom sunčanja. Dakle, na moru zaboravi na kiseline i uživaj! Vratit ćeš se svojoj rutini vrlo brzo 😉
Salicilna kiselina za lice može se koristiti u obliku raznih proizvoda, ovisno o problematici. O tome ćete sve vidjeti nešto niže, kod preporuke proizvoda. Ono što je važno uzeti u obzir je da proizvode s kiselinama polako uvodimo u rutinu, najbolje večernju rutinu njege. Na početku ćemo ih koristiti par puta tjedno, pa postepeno češće uvoditi dok to ne bude svaku večer ili ostati na 2-3x tjedno. Mogu se koristiti i u jutarnjoj rutini, to ovisi o proizvodu i uputama na njemu. Iskreno nisam fan kiselina ujutro, pogotovo ako imate hiperpigmentacije ili ste osjetljive na sunce.
Ovu kiselinu u obliku tonika ili seruma koristimo prvu nakon čišćenja lica, kao drugi korak, prije seruma za njegu/kreme za lice. Ako se ona nalazi u kremi, onda je zadnji korak. Postoje i razne maske sa salicilnom kiselinom ili pilinzi, njih koristimo tretmanski 1-2x tjedno ili kako piše u uputama. Salicilna kiselina za tijelo (potiče čišćenje kože tijela i ujednačenje tena) najčešće se nalazi u obliku losiona za tijelo ili pilinga.
Postoji i tretman lica kiselinama u provjerenim kozmetičkim salonima (npr. kemijski piling sa salicilnom kiselinom), koji daju odlične rezultate kada koža treba baš prodisati i kada želimo brzo vidljivo poboljšanje. Ako uz to uključite i čišćenje lica, nitko sretniji od vaše kože. No za one koje traže poboljšanje u svojoj rutini i žele uvesti salicilnu kiselinu, slijede preporuke mojih omiljenim proizvoda koji najvažnije – djeluju!
P.S. Salicilna kiselina u trudnoći nije preporučljiva već je i BHA i AHA kiseline tada potrebno izbjegavati.
Salicilna kiselina proizvodi (koji čine razliku)
Salicilna kiselina u kozmetici je bogom dana za problematičnu kožu, a ovo su meni najbolji proizvodi sa salicilnom kiselinom.
Gelovi za pranje lica:
CeraVe SA – emulzija za čišćenje koja neće isušiti kožu, ali nije za mješovitu/masnu kožu.
Clinique Anti-Blemish Solutions™ Clinical Clearing Gel – gel za pranje lica sklonog nepravilnostima, odličan za masnu kožu.
Serum ili tonik sa salicilnom kiselinom:
Revolution Skincare Blemish 2% Salicylic Acid – odlična budget verzija s čistom salicilnom kiselinom.
Clinique 3 Steps Clarifying Lotion 2 – toner za ujednačavanje tena i državanje pora čistima.
Kreme sa salicilnom kiselinom:
SVR Sebiaclear Active – intenzivna gel-krema za problematično lice i super baza za makeup .
Bioderma Sébium Global – super opcija za masnu i problematičnu kožu, uz svakakve divne sastojke.
Bioderma Hydrabio Gel-Crème – odlična hidratantna i ‘blaga opcija’ za mješovitu problematično lice.
Elizabeth Arden Eight Hour Cream – odlična krema sa salicilnom kiselinom kad koža treba malo jaču zaštitu i njegu.
Maske za lice (dubinsko djelovanje):
Nuxe Bio – prirodna maska za piling i osvježenje kože kod kuće.
Ecooking Eco – maska od gline je uvijek dobra ideja za čišćenje lica 🙂
My White Secret Breakout + Aid Emergency Dots – nije maska već flasteri za prištiće što me jakoo veseli, a niže je i moj najdraži stick za prištiće.
Za kraj, dva drogerijska brenda u čije sam se proizvode za problematičnu kožu bezbroj puta uvjerila. Uvijek treba “probrati” naravno, ali ovi proizvodi su stvarno vrhunski.
La roche posay salicilna kiselina – 2 odlična (kultna) proizvoda:
La Roche-Posay Effaclar DUO (+) dovoljno je pogledati broj recenzija za ovu kremu, odlična makar zimi treba i hidratantna krema uz nju, thank me later!
La Roche-Posay Effaclar – koncentrirani serum za čišćenje problematične kože
Eucerin salicilna kiselina – najdraži stick za prekrivanje i smanjenje prištića Eucerin DermoPure