Shea maslac – suha koža na licu i tijelu je prošlost
- 26 travnja, 2017
- by
- Petra
Shea (karite) maslac predstavlja jedno od najboljih rješenja za suhu kožu lica i tijela, a prirodno je bogat vitaminima A, E i F. Stoljećima se koristi u Africi kako bi se poboljšala kvaliteta kože i kose te učinkovito pomaže omekšati čak i afrički tip kose (prirodno suha i kruta kosa). Osim izuzetne njege, osigurava blagu zaštitu od sunca (otprilike SPF 6) i podupire proizvodnju kolagena. Karite maslac dubinski njeguje i hidratizira svaki tip kože, a ne uzrokuje začepljenje pora niti prištiće.
Karite maslac dobiva se iz sjemenki plodova shea/karite drveta koje raste u Africi, a mnogi dobavljači ovog maslaca podupiru živote velikog broja žena u Africi koje zarađuju proizvodeći karite maslac u manjim količinama.
Shea maslac (lat. Butyrospermum parkii ili Vitellaria paradoxa po novom) odličan je sastojak hranjivih krema za lice i općenito proizvoda prirodne kozmetike. Možete ga koristiti u čistom, krutom obliku ili u proizvodima prirodne kozmetike koji ga sadrže.
Dobrobiti karite maslaca za njegu kože i kose
- Hidratizira izrazito suhu kožu
- Ne uzrokuje iritacije niti začepljenje pora
- Štiti kožu od slobodnih radikala i vanjskih utjecaja (vjetra, sunca)
- Umiruje kožu i upalne procese
- Smanjuje bore i sitne linije
- Omekšava kožu
- Dubinski njeguje suhu i oštećenu kosu
- Smanjuje strije (posebice tijekom trudnoće)
- Dobro se povezuje u većini proizvoda prirodne kozmetike
- Njeguje ispucale i suhe usne
- Povećava elastičnost kože
- Potiče proizvodnju kolagena
- Njeguje nokte i kožicu oko noktiju (smanjuje pojavu zanoktica)
Krema za suho lice? Pokušajte prirodno uz karite maslac i biljna ulja
Mnoge hidratantne kreme (formulirane posebno za suhu kožu) ne pomažu zbog slabo hranjivih sastojaka ili samo “zakamufliraju” stanje kože na površini. Takvi proizvodi najčešće sadrže mineralno ulje (paraffinum liquidum) ili druge sastojke koji samo sjede na koži bez da joj pružaju ikakve nutrijente. Zbog ovakvih problema većina ljudi se godinama bori sa suhom kožom i perutanjem na licu.
Izrada bogate kreme za lice i tijelo
- 1/2 šalice shea (karite) maslaca
- 2 žlice bademovog ulja
- 10 kapi eteričnog ulja po želji (lavanda, sjem. mrkve i sl.)
- Čista staklena ili metalna teglica za pohranu
Prilikom kupovine potrebnih sastojaka, obratite pozornost da kupite 100% čisto hladno prešano ulje i maslac. Bademovo ulje odlično njeguje i odgovara svakom tipu kože, no možete ga zamijeniti uljem koštica marelice, makadamije, avokada ili jojobe. Eterično ulje možete i preskočiti ukoliko želite uštedjeti ili ih jednostavno nemate pri ruci. Kremu ćemo napraviti tehnikom dvostrukog kuhala, gdje u lonac na laganoj vatri ulijemo vodu, a u vodu stavimo drugi lončić ili posudu u kojoj topimo i povezujemo sastojke.
- U posudu (koja je u vodi na laganoj vatri) stavite karite maslac te bademovo ulje. Lagano miješajte čistim priborom dok se maslac u potpunosti ne otopi.
- Posudu uklonite s topline i ostavite 15-20 minuta kako bi se smjesa stisnula. Dodajte eterična ulja i smjesu umutite ručnim mikserom. Smjesu miksajte nekoliko sekundi, ne previše.
- Krema će na ovaj način biti lagane (pjenaste) teksture te manje masna. Kada ste gotovi, kremu čistom špatulom ili žlicom prebacite u teglicu/posudicu za čuvanje.
Ovu kremu možete nanositi na lice i tijelo, kada god osjećate potrebu. Zbog kvalitetnih sastojaka, krema će dubinski njegovati, povećati elastičnost, smanjiti suha područja i proljepšati izgled kože. Ne morate strahovati od začepljenja pora niti negativnih reakcija (osim alergije na ulje orašastih plodova) jer prethodno navedena ulja i shea maslac nisu komedogeni (ne uzrokuju prištiće).
Zašto koristiti čisti karite maslac umjesto kreme za lice?
Ukoliko ne želite izrađivati vlastitu kremu za njegu kože ili vam nije zgodno u danom trenutku, shea maslac odlično će vam poslužiti u čistom obliku. On je moj saveznik tijekom zime, posebice kada mi je potrebna zaštita od vjetra i hladnoće. Čak i tijekom ljeta, nakon dugih sati provedenih na plaži, koža će žedno upiti karite maslac.
Možete ga smatrati prirodnim melemom za gotovo sve dijelove tijela. Karite maslac također je pravi spasioc ispucanih usana i kože na rukama, osjetljive kože lica i tijela, a pogotovo grube kože stopala.
Kao što možete vidjeti na slici ispod, njegova tekstura je kremasta i meka sama po sebi te se brzo topi pod prstima i lako nanosi. Za dubinsku hidrataciju i zaštitu bit će vam potreban jako tanak sloj.
Dubinska njega kose shea maslacem (domaća maska za kosu)
Kupovne maske za kosu koje u svome sastavu imaju karite maslac odlično će nahraniti i oporaviti kosu. Ipak, tretman shea maslacem najbolje je napraviti kod kuće, od prirodnih i čistih sastojaka. Ova maska za kosu spravlja se od shea maslaca i hladno prešanih ulja, a možete ju čuvati do 3 mjeseca nakon spravljanja ukoliko biste htjeli imati spremnu masku za više korištenja. U tome slučaju samo udvostručite sastojke.
Potrebno je:
- 2 žlice karite maslaca
- 2 žlice ulje avokada, makadamije ili kokosovog ulja
- 2 žlice ulja ricinusa (potiče rast kose)
S time da je za ovu masku potrebno da shea maslac bude mekan, posudicu možete staviti na radijator ili u toplu vodu (pazite da ne uđe voda) kako bi se malo otpustio. Maslac zatim stavite u čistu posudu, dodajte ulja i sve izmutite pjenjačom ili ručnim/štapnim mikserom za laganu teksturu.
Nanesite masku na vlasište i ostatak kose, pružite si kratku masažu vlasišta i ostavite da djeluje 30-ak minuta. Kosu zatim dobro operite i uživajte u sjajnoj, nahranjenoj kosi. Za bolje djelovanje ponavljajte postupak jednom tjedno.
Osobe s tankom ili masnom kosom ovu bi masku trebale nanositi jednom mjesečno kako se kosa ne bi previše zalegla jer shea maslac otežava tanke vlasi. Kod izrazito oštećene kose na vrhovima, masku ne morate nanositi na tjeme već samo od sredine kose prema dolje.
Gdje kupiti shea maslac? Cijena i na što treba obratiti pozornost
Prilikom kupovine uvijek se pobrinite da dobivate 100% čisti karite maslac. Na popisu sastojaka može biti naveden samo jedan sastojak, i to latinski naziv karite maslaca. Eventualno maslac može biti dodatno obogaćen vitaminom E ili et. uljima, iako to nije čest slučaj. Također, karite maslac kupujte iz provjerenih izvora, a najbolje u biljnim ljekarnama ili trgovinama zdrave hrane i kozmetike.
Karite maslac mora biti hladno prešan jer toplinska obrada (rafiniranje) uništava sva dobra svojstva zbog kojih ga kupujete. Dakle, obavezno pogledajte je li maslac hladno prešan, tj. nerafiniran kako biste iskoristili sve vitamine i hranjive masne kiseline koje se nalaze u njegovu sastavu.
Osobno kupujem shea maslac u DM prodavaonicama, od branda Lavera i to po cijeni od 50-ak kuna za 100g maslaca.
Cijena karite maslaca ovisi o proizvođaču, no nije potrebno platiti 100 kn za 100g proizvoda jer se mogu naći kvalitetni maslaci u pola cijene. Karite maslac provjerene kvalitete možete kupiti u Kemig i Terra-Organica prodavaonicama, dok u biljnim ljekarnama najčešće možete pronaći Oleo Therapy pakiranje (Kemigova marka).