Smilje ljekovitost – ulje smilja za lice, čaj od smilja i macerat (recept)
- 31 svibnja, 2017
- by
- Petra
Smilje raste na sunčanim kamenjarima diljem obale našeg Jadrana te je osim po jarko žutoj boji cvjetova, poznato po izuzetno blagotvornom djelovanju na kožu lica i tijela. Ovo ljekovito bilje krasi mnoge skupocjene proizvode prirodne kozmetike, a najviše je cijenjeno zbog svojih obnavljajućih sposobnosti. Najčešće se koristi za njegu zrele i osjetljive kože, no svaki će tip kože uživati u blagodatima smilja.
Popularnost smilja uvelike je porasla s brojem proizvoda prirodne kozmetike na policama naših drogerija i prodavaonica, a njegovo je eterično ulje iznimno cijenjeno i u aromaterapiji. Eterično ulje smilja preporučuje se kod anksioznosti ili emocionalne nestabilnosti jer njegov miris pruža osjećaj sigurnosti te smanjuje stres.
Smilju (lat. Helichrysum arenarium) se kod njege kože pripisuju gotovo čudotvorna svojstva jer djeluje na sve tipove kože, a pogotovo na regeneraciju oštećene i zrele kože sklone borama. S obzirom na potentno djelovanje protiv starenja kože, njegova cijena je također visoka, a u nastavku saznajte zašto je ta cijena u potpunosti opravdana.
Dobrobiti smilja za njegu kože
Kao što sam već navela, smilje je poznato po svome blagotvornom djelovanju na kožu lica i tijela, a slijede neke od glavnih dobrobiti:
- Regenerira kožu (potiče obnovu stanica)
- Smanjuje bore i sitne linije
- Štiti kožu od slobodnih radikala
- Izuzetno jako antioksidativno djelovanje
- Umanjuje oštećenja kože zbog pretjeranog izlaganja suncu
- Detoksicira i proljepšava kožu
- Potiče proizvodnju kolagena (sprječava nastanak bora)
- Djeluje antiseptički
- Poboljšava stanje problematične kože lica
- Smanjuje ožiljke
- Poboljšava cirkulaciju kože
- Smanjuje promjene u boji kože (staračke pjege, pjege od sunca i sl.)
- Poboljšava elastičnost (strije su manje vidljive)
- Djeluje protuupalno i potiče zacjeljivanje
- Odlično njeguje osjetljivu kožu
Popis bi se mogao još produljiti, ali ovo su neke od glavnih blagodati koje nam smilje pruža kod topikalnog nanošenja (na površinu kože). Sve od navedenog također je dokazano u iscrpnim znanstvenim istraživanjima te se radi o dobro provjerenom djelovanju eteričnog ulja ili ekstrakta smilja.
Čaj smilja za detoksikaciju organizma
Osim za njegu kože, smilje se može koristiti i za njegu organizma iznutra. Čaj od smilja lako se priprema i odličan je lijek za osobe koje pate od loše probave. Poput detoksiciranja kože, čaj od smilja pomoći će kod detoksikacije organizma iznutra, a posebice kod čišćenja jetre.
Priprema čaja od smilja:
- 1 jušna žlica suhih cvjetova smilja
- 2 dcl vruće vode
Cvjetove prelijte vrućom vodom i poklopite. Čaj ostavite da odstoji 30-ak minuta ili preko noći, a onda procijedite. Najbolje je popiti čaj prije obroka, dok za više šalica samo povećajte količinu cvjetova i vode.
Zbog detoksikacijskog djelovanja, čaj nije preporučljivo kontinuirano piti dulje vrijeme te je poželjno napraviti pauzu nakon 2 tjedna svakodnevnog konzumiranja.
Ulje smilja
Ulje smilja prirodno je rješenje za mnoge kožne probleme poput preosjetljive i reaktivne kože, dermatitisa, ožiljaka, uranjenih bora ili sitnih linija, akni i prištića te bilo kakvih diskoloracija kože. Najčešće se koristi eterično ulje smilja i njega ćete pronaći u većini proizvoda na kojima se navodi da sadrže smilje. Na popisu sastojaka u proizvodima zato potražite lat. naziv Helichrysum arenarium.
Ulje može biti eterično (čije je djelovanje jače) ili infuzija smilja u biljnom ulju, odnosno macerat. Eterično ulje dobiva se parnom destilacijom cvjetova koja primarno daje hidrolat smilja. Eterično ulje smilja se onda prikuplja s površine, a njegova cijena je iznimno visoka i zbog toga što je za jednu litru ulja potrebna čak tona cvjetova smilja.
Ulje smilja – cijena i gdje kupiti
Cijena eteričnog ulja smilja kreće se od 200 kn na dalje te je uz eterično ulje ruže i vanilije jedno od najskupljih. Ipak, jednom kada uložite u ovakvo ulje, svaka lipa će se isplatiti jer blagotvorno djelovanje daleko nadmašuje njegovu cijenu i može vam zbilja dugo trajati.
Ukoliko ipak ne biste htjeli izdvojiti toliko novca za prvo iskustvo smilja, odlična alternativa je macerat od smilja koji možete sami napraviti. Njegova cijena će biti znatno niža, ali će vrijeme izrade biti nešto duže.
Macerat smilja – recept za izradu
Za macerat od smilja trebat ćete samo dva sastojka, a najduže traje “infuziranje” jer morate ostaviti biljni materijal u baznom ulju 30-40 dana. Macerat smilja neće imati toliko potentno djelovanje poput njegovog eteričnog ulja, no i dalje možete uživati u dobrobitima ovog ljekovitog bilja za njegu kože.
Potrebno je:
- Dobro osušeni cvjetovi smilja
- 500-700 ml hladno prešanog ulja (maslinovo, bademovo ili koštica marelice)
- Staklena tegla (u kojoj radimo infuziju)
- Boca od tamnog stakla za pohranu
Cvjetove smilja možete nabrati sami (nešto niže pročitajte kada i gdje) te ih je potrebno dobro posušiti u prozračnom, tamnijem i suhom prostoru. Isto tako, sušeno smilje možete kupiti, no pripremite se da njegova cijena baš i nije niska. Ako ulje želite nanositi na lice, nemojte koristiti maslinovo ulje jer je komedogeno (uzrokuje prištiće) već se odlučite za lagano ulje poput bademovog, jojobinog, ulja sjemenki grožđa ili pak ulja koštica marelice.
- Suhe cvjetove stavite u teglu i pritisnite par puta kako biste teglu gusto napunili cvjetovima.
- Zatim smilje prelijte hladno prešanim uljem po izboru i dobro promiješajte.
- Teglu zatim zatvorite i ostavite na toplom mjestu, ali ne na direktnom suncu.
- Nakon 30-40 dana procijedite svoje ulje kroz višestruko presavijenu gazu ili filter za čaj.
- Procijeđeno ulje pohranite u bocu (ili više njih) od tamnog stakla kako biste što dulje očuvali kvalitetu i nanosite ga na cijelo tijelo po želji. 🙂
Macerat će imati rok trajanja nešto kraći od trajanja biljnog ulja koje ste koristili pa imajte na umu pogledati do kada vam samo ulje traje. Ako je rok trajanja ulja sljedećih godinu dana, macerat čuvajte na tamnom i hladnijem mjestu 6-8 mjeseci za sigurnu uporabu. Mnogi macerati mogu trajati i znatno dulje, no onda ga koristite na vlastitu odgovornost..
Sadnja i branje smilja
Smilje raste na kršovitom tlu, a široko je rasprostranjeno na Jadranu čime se lako može zaključiti da voli sunce i može preživjeti u sušnim uvjetima. Osim na moru, smilje može rasti i u kontinentalnim uvjetima te ga možete uzgojiti pomoću presadnica. Također podnosi oštrije zime (prirodno raste na višim nadmorskim visinama).
Ako smilje želite brati, potrebno je sačuvati biljku i paziti da ne iščupate korijen kako bi se biljka održala. Kao rezultat prevelikog branja zbog potreba kozmetičke industrije, smilje je već sada veoma ugroženo. Uvijek se pobrinite da ostavite manji dio biljke s cvjetovima netaknut, a imajte na umu da je smilje zaštićeno upravo zbog svoje ugroženosti. Ako želite i imate mogućnosti, posadite ga u vrt i uživajte u njegovu mirisu i dobrobitima dok doprinosite očuvanju.
1 Comment
Recenzija – Olival kozmetika CC krema i Olival Micelarna otopina | Distilerija
17th ruj 2017 - 22:49[…] Oba proizvoda sadrže ulje smilja koje je iznimno skupocjeno i pruža mnoge dobrobiti koži poput regeneracije, djelovanja protiv bora i finih linija, umanjivanja ožiljaka te bogatoj njezi. Sve informacije o ulju smilja i njegovoj ljekovitosti možete pročitati OVDJE. […]